«

»

Oca 30

AKP ŞAİBE VE TUZAĞI

AKP ŞAİBE VE TUZAĞI

 

Şaibelerle dolu olduğu açık seçik belli olan ve 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimin kısmen ya da tamamen iptali için kurulan tezgâhı görmeye hazır mısınız?

Şaibe; hile, eksiklik, kusur, ayıp ve art düşünce demektir peşinen belirtelim.

Genel olarak seçimlerden sonra seçim şaibelerinden bahsedilir ama AKP 16 yılda bunu da başardı ki 31 Mart’ta yapılacak Yerel Seçim yapılmadan iki önemli şaibe ile kurgulandı.

Birinci şaibe, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım’ın bu görevinden, dikkat edin milletvekilliğinden demiyorum başkanlıktan istifa etmemesi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilmesidir.

Binali Yıldırım bu yerel seçim için, “siyasi faaliyet değil, Meclis Başkanlığı’ndan istifa etmem gerekmez” diyerek koltuktan kalkmayarak Anayasa’nın 94. maddesini, seçim ve siyasi partiler yasalarını ihlal etmektedir.

Peki, Binali Bey’e tüm bağımsız hukukçular, “Siyasi tarafsızlık gerektiren o koltuktan in Binali Bey” derken “koltuğa bin, inme Binali Bey” diyen kim?

AKP Genel Başkanı olarak siyasi taraf olan Tayyip Bey mi?

Anayasa’ya göre tarafsızlık yemini eden Cumhurbaşkanı Erdoğan mı?

Ben size AKP ve Erdoğan’ın İstanbul tuzağını anlatayım.

Anayasa ve yasaların çiğnenmesi ile Binali Bey İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine katılır ve kazanırsa YSK, mazbatasını verir ve göreve başlatır.

Erdoğan, “Atı alan Üsküdar’ı geçti” der ve bu konuyu kapatır.

Binali Bey seçimi kaybeder, Ekrem İmamoğlu kazanırsa, 7 Haziran 2015 milletvekili seçimini Erdoğan’ın iptal etmesinde olduğu gibi bu kez de YSK, İstanbul seçimini iptal ederek yeniletir…

Gerekçe olarak da Anayasa’nın 94. maddesi hükmünün ihlal edildiği ve Binali Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı’ndan istifa etmediği gösterilir.

Muhalefetin göremediği birinci şaibe ve siyasi tuzak budur.

 

 

Alıntı Yeniçağ: Orhan UĞUROĞLU