«

»

Ara 23

Türk profesörün eşi nasıl rehin?…

Türk profesörün eşi nasıl rehin?…

 

Prof. Dr. Erhan Aydın eşi Mihriban Tursun Hanım bir Uygur Türk’ü ve Çin Vatandaşı… Yaklaşık 5 yıldır her iki ülkenin resmi yasalarına göre evliler. Mihriban Hanım, annesinin rahatsızlığını haber alır almaz Urumçi’ye gidiyor. Annesine yetişiyor, görüşüyorlar. Buraya kadar her şey normal… Ama geri dönüş yolunda Çin Devleti “Türkiye’ye gitmene izin vermiyorum” diyerek, Mihriban Hanım’ı alıkoyuyor.

Prof. Aydın haberi alır almaz ne yapacağını şaşırıyor. Hemen konsolosluk, büyükelçilik, Dışişleri derken her yere haber salıyor, durumu izah ediyor, yazılar yazıyor, dilekçeler veriyor. Ancak değişen hiçbir şey olmuyor.

Mihriban Tursun tam 8 aydır, eşinin yanına Türkiye’ye dönemiyor.

Her ikisi de perişan durumda.

Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. Erhan Aydın ile bir süredir iletişim halindeyiz. Dün attığı son mesajında çarpıcı ifadeler kullanıyor, “Eşim Mihriban Tursun, annesinin rahatsızlığı nedeniyle 9 Nisan 2018’de, Çin Halk Cumhuriyeti, Xinjiang Uygur Özerk bölgesinin başkenti Ürümçi’ye gitmek zorunda kalmıştı. Ürümçi’deki resmî makamlar, eşimin tekrar evine dönmesine izin vermedi. O günden bugüne çok mücadele ettim. Hem Türkiye’deki Çin Büyükelçiliğinden hem de Pekin’de bulunan Türk Büyükelçiliğinden yardım istedim. Bugün 8 ay olmak üzere ve Çin makamları hâlâ bugün yarın demek suretiyle oyalamaktadır. Eşim ile birlikte; Çin aleyhinde herhangi bir siyasî olaya karışmadığımızı, Çin-Türkiye ilişkilerine zarar verecek herhangi bir girişimde bulunmadığımızı, Pekin’de bulunan ve 2 yıl görev yaptığım Minzu University of China’da konuk öğretim üyeliği yaptığım sırada Çin-Türkiye ilişkilerinin daha da güçlenmesi için elimizden geleni yaptığımızı da eklemek istiyorum. Evliliğimiz 5 yıl önce hem Çin makamları hem de Türkiye makamları huzurunda gerçekleşmiş resmi bir evliliktir.”

İşte bir Türk aydının, bir profesörümüzün çektiği eziyet.

Çin istemiyor diye onlarca Uygur Türk’ünü havalimanından içeri almayan Türkiye, kendi vatandaşı için neden harekete geçmiyor?

Prof. Dr. Erhan Aydın sahipsiz midir? Türk Devleti ve makamlarını Prof. Dr. Erhan Aydın’a sahip çıkmaya ve eşinin bir an önce Türkiye’ye getirilmesi için harekete geçmeye davet ediyorum.

“Keşke Yunan galip gelseydi” diyenleri ziyaret eden zihniyet; vatanına, milletine bağlı ve Türklük için çalışan, çabalayan akademisyenine, gerçek bir Türk aydınına sahip çıkmıyorsa, bulundukları makamları işgal etmesin!

 

 

Alıntı