«

»

Ara 22

Büyük Türk Kahramanı Mustafa Ertuğrul!

Büyük Türk Kahramanı Mustafa Ertuğrul!

 

Mustafa Ertuğrul, 1893 yılında Girit’te doğdu. Babası bando subayı, Ahmet Nuri Bey, Annesi Beyza Hanım’dır. Selanik lisesini bitirdikten sonra Harp Okulu’na girdi. 1914 yılında topçu subay olarak mezun oldu. 1915’te Çanakkale’de Seddülbahir ve Kerevizdere muharebelerine katıldı. Muharebelerin başından sonuna kadar kahramanca savaştı. Bu kahramanlığı dolayısıyla madalya aldı. Bir torpidoyu hasara uğrattı. Birçok yelkenli gemiyi batırdı.

13 Aralık 1917’de Üsteğmen rütbesindeyken Kemer limanında, Fransızlara ait, “Paris II” adlı gemiyi top atışlarıyla batırdı. 8 Mart 1918’de yine Fransızlara ait “Aleksandra” gemisi, bir kayığa yerleştirilen dinamitlerin patlatılmasıyla batırıldı. Bu başarıları için de madalya aldı.

Mustafa Ertuğrul, Birinci Dünya Savaşı sonrasında İstiklâl Savaşına katıldı. Batı Cephesinde görev aldı. Aydın bölgesinde muharebe esnasında ağır yaralandı. İyileştikten sonra tekrar birliğinin başına dönerek savaşmaya devam etti. 1 Ekim 1920 tarihinden itibaren Antalya bölgesinde görevlendirildi.

Gerek 1. Dünya Savaşı içinde, gerekse İstiklâl Savaşı esnasında düşman birliklerinin Antalya’da başarılı olamamalarında büyük bir rolü ve etkisi oldu. Ve İstiklâl Madalyası‘yla ödüllendirildi.

Savaştan sonra çeşitli yerlerde görev yaptı. Özellikle Atatürk‘ün emri ve özel bir önem verdiği havacılık hususundaki yönlendirmeleri ile bir süre havacılık konularında görev yaptı. 1927 yılında Antalya Hava Rasat İstasyonu Müdürlüğü görevinde bulundu.

Çanakkale Savaşı kahramanlarından ve İstiklal Savaşında Antalya ve Havalisi Komutanlarından Alb. M. Şefik AKER‘in kızı ile evlendi. Üç çocuğu oldu. Bir kızı hâlen hayattadır.

12 Temmuz 1930 tarihinde emekli oldu. Emekli olduktan sonra Antalya’ya yerleşti. Emeklilik döneminde 2. Dünya Savaşı içinde göreve çağrıldı. Uluborlu Askerlik Şube Başkanlığı yaptı. Ömrünün sonuna kadar Antalya’da yaşadı. Aynı zamanda iyi bir ressam olan Mustafa Ertuğrul, gerek muharebeleri gerekse Antalya’nın doğal güzelliklerini tablolara yansıttı. Antalya’da kendi kurduğu çiftliğinde ve serasında Antalya tarımına ve üretimine katkıda bulundu. Alçak gönüllü ve mütevazı kişiliği ile Antalyalılar tarafından çok sevildi.

5 Kasım 1968’de Antalya’da vefat etti. Antalya-Andızlı Mezarlığına defnedildi. Kemer ve Antalya’da çeşitli yerlere ismi anı olarak konuldu; heykelleri yapıldı. Hakkında çeşitli kitaplar yazıldı. Bunlardan en başta geleni Mustafa Aydemir tarafından yazılmış olan “Ben bir Türk zabitiyim” adlı kitaptır…

 

 

Alıntı