«

»

Ara 07

OSLO MUTABAKATI DOLMABAHÇE MUTABAKATI (1)

OSLO MUTABAKATI DOLMABAHÇE MUTABAKATI (1)

 

Tarih: 19 Eylül 2012

CHP sözcüsü Haluk Koç, Oslo mutabakatı metnini, “Taraflar, bugüne kadar Oslo ve İmralı süreçlerinde vurgulanan Kürt sorununun kalıcı çözümüne yönelik temasların sürdürülmesi ve yürütülecek çalışmaların Anayasal ve yasal çerçevede sonuçlandırılmasının esas alınmasının gerekliliği konusunda varılan mutabakatları teyit ederler” diye açıkladı.

Koç, Oslo görüşmelerinin İngiltere hakemliğinde yapıldığını ve mutabakat metninin İngiliz devlet arşivinde olduğunu da söyledi.

 

  1. Recep Tayyip Erdoğan bu görüşmeyi ve Oslo mutabakatını reddetti.

Tarih: 26 Eylül 2012

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kanal 7 televizyonunda yayınlanan İskele Sancak programında Mehmet Acet ile gazeteciler Fehmi Koru, Hasan Öztürk ve Salih Tuna’nın sorularını yanıtladı.

Erdoğan şöyle konuştu:

“Biz bir hukuk devletiyiz. Atacağımız adımları da hukuk çerçevesinde atacağız diyoruz. Ama hukuktan anlayamayana da, Şemdinli’de, Beytüşşebap’ta olduğu gibi gereği yapılacaktır. Bu süreç içerisinde bizim şahsen ben İspanya Başbakanı Zapatero ile olsun, İngiltere Başbakanı Blair ile olsun bunlarla bu görüşmeleri ben de yaptım. Beşir Bey’i (Devlet Bakanı Beşir Atalay) millî birlik ve kardeş projesi kapsamında oralara gönderdim. Kendisi de oralarda ilgili bakanlarla gerekli görüşmeleri o da yaptı.

Biz kimsenin adım atmakta tereddüde düştüğü, İmralı olsun, Oslo olsun çok açık net… Bu adımları da attık. Niye? Acaba nerede bir şey var, bunu görelim, bununla bunu yapalım. Oslo’da olacaksa, Oslo’yla bunu yapalım. Onun için de Millî İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı olarak Emre Bey zamanından itibaren başlattık görüşmeleri. Sonra Hakan Bey geldi, Hakan Bey’le de aynı şekilde devam ettik.”

 

  1. Recep Tayyip Erdoğan Oslo görüşmelerini ve mutabakatını kabul etti…

DOLMABAHÇE MUTABAKATI

Tarih: 28 Şubat 2015

Yer: Dolmabahçe Sarayı

Erdoğan hükümetini temsilen Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammet Dervişoğlu katıldı

HDP’yi grup başkan vekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder temsil etti.

Toplantı sonunda Erdoğan Hükümeti ile Öcalan-PKK ve HDP tarafından kabul edilen 10 maddelik Dolmabahçe mutabakatı metnini Sırrı Süreyya Önder açıkladı

Önder, “Tarihî bir niyet beyanıdır” dedi…

Tarih: 28 Şubat 2015

Yer: İstanbul Atatürk Havaalanı VIP salonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özetle şu açıklamayı yaptı:

“Tabii silahların bırakılması çağrısı bizler için çok çok önemli bir beklenti idi. Bu demokratik açılım süreci ile başlayan bir çağrıdır. Millî birlik ve kardeşlik projesi ile başlayan bir şimdi de çözüm süreci ile devam eden ve bunu artık noktalayalım diye hasretle beklediğimiz bir çağrıdır.”

 

Alıntı:  Orhan UĞUROĞLU