«

»

Tem 16

Anadolu’nun tarihi gerçekleri… 1

Anadolu’nun tarihi gerçekleri… 1

Vergi kaçakçılığı, rüşvet ve faizin kökeni, Anadolu’da 4.000 yıl öncesinden beri var!
Hitit uygarlığının tanıtılmasına yaptığı katkılar nedeniyle Çorum ve Hattuşaş(Boğazkale) Belediyelerince fahri hemşerilikle ödüllendirilen Sayın Mahfi Eğilmez’in ilginç yazısı da gösteriyor ki; Anadolu’da 4.000 yıl öncesinden beri vergi kaçakçılığı, rüşvet ve faiz hakkında bilgi sahibi olabilmek mümkün..

Asur Ticaret Kolonileri Dönemi’nde, yani yaklaşık 4.000 yıl önce, Anadolu halklarıyla yoğun ticari ilişkiler kuran Asurlular da vergi kaçırıyor, rüşvet veriyor ve tefecilik yapıyorlardı.
Yakalandıklarında ise, tüm mallarına el konulması ve hapse girmek gibi sonuçları olsa da, bu riskleri göze alıyor ve çıkarlarına uygun hareket ediyorlardı.
Asurluların ticaret yaptığı Pazar kentlerinin büyüklerine Asur dilinde liman anlamına gelen Karum, küçüklerine ise yine Asur dilinde konak anlamına gelen Wabartum deniyordu.
Asur ticaret kolonisinin temel işlevi Asur Krallığı’nın ihtiyacı olan bakırı Anadolu’dan Asur’a aktarmaktı.
Asurlular mallarını eşek kervanlarıyla taşıyorlardı. Kervanların Asur’dan yola çıkıp Neşa’ya varıncaya kadar yaklaşık 1.000 km. yol alması gerekiyordu.
Eşeklerden oluşan bir ticaret kervanının bu yola gidip, dönmesi 3 ay alıyor, malların satılması ve yeni mal alımı için gerekli süre eklendiğinde zaman daha da artıyordu.