«

»

Nis 03

Suriye’de BOP projesi

Suriye’de BOP projesi

 

ABD, Suriye’nin kuzeyinde PKK ordusu ve devleti kurdu. Rusya, bugüne kadar, bu düzenlemeye ses çıkarmadı. ABD de Rusya’nın hava saldırılarına ve Doğu Akdeniz’e üsler kurmasına, rejimi korumasına seyirci kaldı. Her iki devlet, Türkiye’nin El Bab ve Afrin harekâtlarına da pasif kalarak destek verdi.

Bu harita değişikliği, ABD’nin BOP haritasına da tamamen uygundur.

BOP haritasında, “Free Kurdistan” yani “Bağımsız Kürdistan” diye gösterilen bölgede Afrin ve El Bab’ın yer almadığı açıkça görülüyor.

TSK’nın Afrin harekâtından önce, 2018 yılı başında, Washington Enstitüsü için hazırlanan “Suriye savaşında sekteryanizm” başlıklı raporda, Afrin ve El Bab bölgeleri, Kürtlerin çoğunlukta olduğu ama Türkiye sınırında Türkmenlerin de yaşadığı bir bölge olarak gösteriliyor ve bu coğrafyanın yakın gelecekte “Türkmenistan” olarak adlandırılabileceği belirtiliyordu…

İdlib ise özerk bir bölge gibi gösteriliyordu.

***

Raporda yer alan 57 numaralı haritada Suriye ve Irak’ın nasıl bölüneceği var! Haritada “Irak Kürdistanı” ve “Suriye Kürdistanı” denilerek fiili durumun sınırları gösteriliyor.

Türkiye’nin Rusya’nın kontrolündeki Afrin bölgesinde harekât yapmasına yol verildiği ancak Fırat’ın doğusuna girmemeye ikna edildiği ortaya çıkıyor. Değilse, neden Afrin’deki PKK’lılar, koridor açılarak Fırat’ın doğusuna gönderildi?

Zaten Tillerson ABD Dışişleri Bakanı iken Tayyip Erdoğan ile yaptığı, resmi kayıt tutulmayan 3.5 saatlik görüşmeden sonra “Suriye’nin kuzeyinde kim nereye egemen olacak, önümüzdeki süreçte bunlara karar vereceğiz” demişti!

Gözümüzün önünde bu paylaşım yapıldı. İran, “Fırat’ın doğusuna konsolos gönderin” diye dalga geçiyor ama Türkiye’de halka bu gerçekler söylenmiyor! Haritayı inceleyin lütfen!

 

Alıntı