«

»

Eyl 24

Kur’an’da Geçiyor Diye Konulan Tehlikeli İsimler

th
 
 
 
 
 
 
 
 
Sanem ismi çocuğa verilmemelidir, çünkü Sanem, ‘put’ demektir,
 
Samet ismi, ‘hiç kimseye muhtaç olmayan’ demektir. Bu sadece Allah’a mahsus bir durumdur, dolayısıyla isim olarak kullanılamaz. Aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı ‘üstümüze bela, sıkıntı aksın’ demektir.
 
Kezban ismi Kur’an’da geçiyor diye veriliyor. Oysa Kezban ‘yalancı’ demektir. Çocuğa bu ismi koyarsanız, ‘yalancı, yalancı’ diye çağırmak zorunda kalırsınız.
 
Ayrıca; Resul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil isimlerin konulması dinen hoş değildir.
 
Bekir, ‘deve yavrusu’ demektir. Bu isim belki Hz.Ebubekir’den dolayı konuyor ama; aslında Hz. Ebubekir’in esas ismi Abdullah’tır, Ebubekir ise lakabıdır. Asiye ‘isyan’ eden anlamına gelir. Gülsüm ‘gariban, zavallı, kimsesiz anlamındadır.
 
Julide Farsça’da dağınık, perişan’ demektir. İrem ise ‘Cennet bahçesi’ olarak bilinir ama aslinda ‘Allah’ın gazabına uğrayan sahte cennet’ tir.
 
Bade ismi ‘içki’ demektir. Hannas ismi ‘şeytanın’ ismidir. Alara,Rosa, İleyda bunlar İslam isimleri değil ‘gayrimüslim’ isimleridir.
 
Rumeysa ‘gözü çapaklı kadın’ demektir. Hüreyre, ‘kedicik’ demektir.
 
Kayra eski Türk mitolojisinde ‘tanrı’ demektir, Allah’tan başka ilah olmaz. Çocuğa tanrı ismi konulmamalıdır.
 
Melis, Yunan mitolojisinde ‘tanrıça’ demektir, şişman ve tembel anlamlarına da gelir. Ecrin ‘ücret’ anlamına gelir. Bir insan ücret olamaz.