«

»

Nis 06

DELİ DUMRUL’U ARATMADILAR!

DELİ DUMRUL’U ARATMADILAR!

“Avrasya Tüneli’ne yıllık 25.6 milyon araç geçişi garantisi verilmişti geçen yıl bu sayının 10 milyon altında kalındı. Bu yüzden geçtiğimiz yıl için devletten 123 milyon lira alacağız”

Kim diyor bunu? AVRASYA Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu diyor..

**

İşin özeti şu; Bu 10 milyon araçlık fark, yani 123 milyon lira var ya, geçmediğimiz halde ödeyeceğimiz para.. Ödeyeceğimiz diyorum, çünkü kimse cebinden ödemiyor, bildiğin milletin hazinesinden ödeniyor..

Hep söylüyoruz; Deli Dumrul hesabı, “Geçenden 2, geçmeyenden 10 akçe” alınıyor..

Bakın, bu tünelden geçen araç sahipleri 191 milyon lira ödemiş.. Verilen garanti 314 milyon liralık garanti.. Kalan 123 milyonu da dolaylı ödüyoruz..

Hikaye, İstanbul’da olup da tünelden geçenler için ayrı ilginç, yolu İstanbul’a düşmeyenler içinse daha ilginç..

**

Geçen geçiş ücretini ödüyor ama ödediğine yakın bir miktarı da, üzerine vergileriyle devlet ödüyor.. Yolu düşmeyen ise, Deli Dumrul hesabı, geçmeyen olarak vergileriyle para ödüyor.. O söz gerçekten doğruymuş, İstanbul’un taşı toprağı altın.. Ve oh, ne güzel İstanbul..

Peki bununla bitiyor mu? Hayır.. Çünkü daha bunun Yavuz Sultan Selim Köprüsü var, Osman Gazi Köprüsü var.. Onların geçiş garantisine de milyonlar ödeyeceğiz..

**

Mesela Yavuz Sultan Selim köprüsüne nereden yönelirseniz yönelin, birkaç yüz metrelik yol için de ayrı para kesiyor sistem.. Geçen mecburen ödüyor, geçmeyenlerse, vergileriyle, geçmeyen araçların farkını ödüyor..

Bakın en büyük işletme zararı Osman Gazi Köprüsü’nde.. Geçenlerin ödediğinin dışında vergilerimizle 500 milyon liraya yakın para ödeyeceğiz.. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne de 140 milyon liraya yakın ödeyeceğiz..

Şimdi şu cümle için sıkı durun; Biraz daha GEÇMESEK, bakın GEÇSEK değil GEÇMESEK, neredeyse Osman Gazi Köprüsü’nün maliyetini bulacak zarar.. E bu kadar kısa sürede neredeyse bir köprünün maliyeti kadar para ödeyeceksek, daha 25 yıl kime ne için para ödeyeceğiz Allah aşkına?

Eee, Norveç, daha derine ve daha uzun köprüyü 2008’de 92 Milyon dolara yaparken, AKP 2016’da daha yüzeyde ve daha kısa köprüyü 1.3 milyar dolara mal edince, “Bu nasıl iş?” denmeyince, olacağı bu..

Tam bir Deli Dumrul’luk!

 

Alıntı