«

»

Kas 28

BİN YILDIR DEVAM EDEN KAVGA

BİN YILDIR DEVAM EDEN KAVGA

 

BU COĞRAFYADAKİ KAVGA YENİ BAŞLAMADI, BİN YILDIR DEVAM EDİYOR ASLINDA.

BUGÜN YAŞANANLARI KAVRAYABİLMEK İÇİN BU COĞRAFYADA BİN YIL ÖNCE BAŞLATILAN KAVGANIN KÖKENLERİNİ BİLMEK GEREKİR.

 

BU KAVGA, AKLI ESAS ALAN İBN-İ RÜŞT İLE AKIL YERİNE VAHYİ ESAS ALAN, POZİTİF BİLİMLERİ VE FELSEFEYİ REDDEDEN GAZALİ ARASINDA BİN YIL ÖNCE BAŞLADI.

 

BU KAVGA, RESMİ YASAKLAYAN ANLAYIŞA RAĞMEN İLK KEZ KENDİ PORTRESİNİ YAPTIRAN FATİH SULTAN MEHMET İLE ONUN RESMİNİ GÜNAH DİYE KALDIRAN OĞLU II. BAYEZİD’İN KAVGASIDIR.

 

BU KAVGA, DÖNEMİN EN MODERN RASATHANESİNİ YAPAN TAKİYÜDDİN İLE BU RASATHANEYİ, GÜNAH SAYARAK BOMBALATAN KADIZADELİLERİN KAVGASIDIR.

 

BU KAVGA, “TÜRKİYE’DE İLK ÇAĞDAŞLAŞMA ATILIMINI BAŞLATAN SULTAN II. MAHMUT İLE ONA GÂVUR PADİŞAH DİYENLERİN KAVGASIDIR.

 

BU KAVGA, TÜRKİYE’DE MODERN EĞİTİMİN ÖNCÜLERİNDEN ŞEMSİ EFENDİ İLE ONUN SELANİKTE AÇTIĞI OKULUNA BASKIN DÜZENLEYEREK “GÂVUR İCADI” OLARAK GÖRDÜKLERİ DERS ARAÇLARINI SOKAKLARA FIRLATANLARIN KAVGASIDIR.

 

BU KAVGA, TANZİMATLA BAŞLATILAN ÇAĞDAŞLAŞMA SÜRECİNİ DEVAM ETTİREN İRADE İLE BU İRADEYE BAŞKALDIRI OLAN 31 MART OLAYINI BAŞLATAN DERVİŞ VAHDETİ GRUBUNUN KAVGASIDIR.

 

BU KAVGA, KURTULUŞ SAVAŞININ ÖNDERİ MUSTAFA KEMAL PAŞA İLE EMPERYALİST GÜÇLERLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDEKİ DAMAT FERİTLERİN, GAZİ’YE ÖLÜM FETVASI VEREN ŞEYHÜLİSLAM MUSTAFA SABRİ İLE GAZİ’NİN SAFINDAKİ ANKARA MÜFTÜSÜ BÖREKÇİZADE’NİN KAVGASIDIR.

 

BU KAVGA OSMANLININ KÜLLERİNDEN ÇAĞDAŞ BİR ÜLKE YARATMAK ÜZERE CUMHURİYETİ KURAN VE DEVRİMLERİ GERÇEKLEŞTİREN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İLE KARŞI DEVRİMCİLERİN KAVGASIDIR.

BU KAVGA CUMHURİYETTEN YANA OLANLARLA HİLAFET VE HANEDAN TARAFTARLARININ KAVGASIDIR.

 

BU KAVGA, MENEMEN’DE KATLEDİLEN KUBİLAY İLE ONU KATLEDEN DERVİŞ MEHMETLERİN KAVGASIDIR.

 

BU KAVGA, ”HAYATTA EN HAKİKİ YOL GÖSTERİCİNİN BİLİM VE AKIL” OLDUĞUNA İNANANLARLA, KURTULUŞU AKIL DIŞI YOLLARDA, ŞEHYHLERDE VE ŞIHLARDA ARAYANLARIN KAVGASIDIR.

 

BU KAVGA, “FİKRİ HÜR VİCDANI HÜR, İRFANI HÜR” KUŞAK YETİŞTİRMEK İSTEYENLERLE İTAATKÂR KULLAR YETİŞTİRMEK İSTEYENLERİN KAVGASIDIR.

 

BATI, 15.ASIRDA BAŞLATTIĞI RÖNESANS, ARDINDAN GELEN BİLİMSEL DEVRİM VE AYDINLANMA DEVRİMLERİYLE BU KAVGAYI ÇOKTAN BİTİRDİ. ANCAK BU KAVGA BİZİM COĞRAFYAMIZDA BİTMEDİ, BİTMEYECEK GÖRÜLÜYOR.

 

YÜCE TANRI BİR ÜLKEYE HER DARA DÜŞTÜĞÜNDE YENİ BİR ATATÜRK GÖNDERMEZ. BU KAVGANIN KAZANILMASI, TOPLUMU EĞİTMEKTEN VE AYDINLATMAKTAN GEÇİYOR.

 

Prof.Dr.İsa Eşme