«

»

Oca 19

BARBAROS HAYRETTİN PAŞA’NIN MEZARI VE #MaviTUĞ

BARBAROS HAYRETTİN PAŞA’NIN MEZARI VE  #MaviTUĞ

Turkuaz rengi #Göktuğ rengidir…

————

Tarih, zamanı tüketenleri gömer ama zamanı üretenleri mutlaka hatırlar.

Çini yumurtaların gizemi keşfedilmişti.

Barbaros ‘un türbesinde 2012 yılında,

Karanlık çökünce tüm camlar kapatıldı, türbenin içerisi dışarıdan ışık almaz hale getirilince sandukaların başucunda mumlar yakıldı.

Çini yumurtalara yansıyan ışıkla herkesin dili tutuldu.

Çünkü alevlerin hareketine göre lacivert yumurtalar yakın yıldızlar gibi göz kırpmaya başlamıştı. Lacivert tavan yıldız yıldızdı.

Lacivert Göğün koyu Mavi rengiydi.

Mimar Sinan, Barbaros’un türbesinin kubbesine çini yumurtalar koymuştur.

Mimar Sinan, Kaptan-ı derya için yaptığı türbeyi denizin içerisinde, dalgaların sesleri arasında inşa ederken kadırgaları düşünmüştü ama gökyüzündeki yıldızları da ihmal etmemiş, sanki bu çini yumurtalar ile türbesinin tavanını açıvermişti.

Mustafa Kemal Atatürk ‘ün bizzat heykellerinin dikilmesini emrettiği iki isim vardır.

Birisi Fatih Sultan Mehmet

Diğeri Barbaros Hayrettin Paşa.

Dünya tarihinde sırlanan, gizlenen ve açıklanmayan öyle gizli teşkilatlar var ki, bu teşkilatların tarih içindeki belgeleri günümüzde bile hala araştırılıp, açıklanmayı beklemektedir.

Barbaros hayatta iken çok önemli bir vasiyet bırakmıştı. Bu vasiyetinde kendisine ait bir türbe yapılmasını istemişti. En önemlisi de ‘’ Türbemi tenvir edin! ‘’ isteğinde bulunmuştu. Barbaros’un isteğini yerine getiren Mimar Sinan, türbeyi daha önce hiçbir türbeyi planlamadığı şekilde inşa etmişti. Barbaros’un türbesinin en üst taraflarına turkuaz ve lacivert yumurtalar yerleştirmişti. Barbaros’un türbesine yerleştirilen yumurtalar sayesinde, türbeye gece vakti girilip, türbe içinde mumlar yakıldığı takdirde; en üst kısımda gökyüzündeki yıldızlar misali yıldızlar belirmeye başlıyordu. Turkuvaz renkli yumurtalardan yansıyanlar yakın, lacivert renkli yumurtalardan yansıyanlar ise uzak yıldızları gösteriyordu.

Beş yıldız Sırrı…

Türbenin en üst kısmına denk gelen orta yerinde yatay eğri şeklinde beş yıldızın bir araya geldiğini yazmıştı. Ayrıca beş yıldızdan ikisi turkuvaz yumurtalardan, kalan üçünün ise lacivert yumurtalardan yansıdığını keşfederek notuna ekleme yapmıştı. Yapmıştı ancak bu beş yıldıza ait sırrın ne ola?

Türk Teşkilatı Hilal’in Şövalyeleri, Barbaros’a en gizli sembollerindeki yatay eğri şeklindeki beş yıldızın sırrını emanet etmişti! Emanet edilen bilgiyi Barbaros, en deruni sırrı olarak vasiyet etmiştir.

Orada Beşiktaş ‘ta Göktuğ ‘un nasıl türbenin kubbesine #Göktuğ olarak nakşedildiğini gidip görebilirsiniz.

Sır sırrı bilendedir .Sırrı bulamadan sır olanları unutma..

Atatürk boşuna heykelleri dikin demiş olamaz…

Türk tarihinin en büyük tuğu #Göktuğ olup bütün dünyayı kapsar..

Barbaros’un bulduğu cevap olan Üç Hilal sembolünü, batıya korku salan bu teşkilat amblem olarak kullanıyordu. Ayrıca Teşkilat, Barbaros’un ilk kez gördüğü haliyle üç hilalin kriptolanarak iç içe geçmiş halini de ‘cihanın şifresi’ diyerek adeta kutsal sayıyordu.

Üçüncü resimde Göktuğ içinde teskilat sembolü resmedilmiştir.

Dördüncü resim ..Hilal Şövalyeleri..

‘’Donec Totum İmpleat Orbem!’’ …

Türkçesiyle ‘’ Tekrar tüm cihanı kaplayana kadar…’’

Biz geçmişiz, bu günüz ,yarınız..

Cihana hükmedene kadar..

 

 

Alıntı: H.Hakkı Kahveci #AtabeyHHK19