«

»

Mar 29

ABD’nin Türkiye düşmanlığı!

                ABD’nin Türkiye düşmanlığı!

 

                ABD uzun yıllardan bu yana Türkiye’ye resmen başka şey söylüyor fiilen başka şey yapıyordu. Diplomatik söylemlerle Türkiye’yi oyalıyor, sahada Türkiye aleyhtarı ne varsa onu yapıyordu. Türkiye’ye karşı ikiyüzlü, riyakâr ve güvenilmez bir siyaset izliyordu. Türkiye’yi yönetenler yetersizlikler, çaresizlikler ya da zorunluluklar yüzünden ya ABD’nin politikalarının yanında görünüyor (ABD’nin BOP Eş Başkanlığı gibi) ya da seslerini çıkaramıyordu.

Rakka operasyonunu ABD, bütün ısrarlara karşın Türkiye ile değil PYD ile yapması her şeyi kökünden değiştirdi.

PYD/PKK ile ABD’nin organik ilişki kurması, PKK armalarını ABD’li askerlerin takmaya başlaması ve Menbic’te YPG’yi Türkiye’ye karşı ABD’nin korumaya alması Türkiye’yi yeni bir durum değerlendirmesi yapmaya itti.

Obama döneminin bütün politikalarına karşı tavır alan Trump, PYD konusunda Obama politikalarını daha da ileri taşıma kararlılığı gösterince Türkiye buna karşı Rusya ve İran’la daha sıkı ilişki içine girdi.

Türkiye’nin terör örgütü olarak nitelediği PYD’ye ABD, beş bin TIR’a yakın silah yardımı yapmıştır. Ardından da PYD’ye devlet muamelesi yaparak bu terör örgütünden otuz bin kişilik bir sınır gücü meydana getireceği ve Türkiye/Irak sınırına konuşlandıracağı ABD’li yetkililerce açıklanmıştır. Bu fiilen Türkiye’yle köprüleri atmak anlamına gelmektedir.

 

Kaynak Yeniçağ