«

»

Ara 31

ABD DESTEKLİ SÜRÜ DRONELER…

ABD DESTEKLİ SÜRÜ DRONELER…

 

Son 2 yıl içinde PKK’nın İHA/drone kullanma girişimlerine şahit olduk. Bazıları düşürüldü.

Ocak 2016’da Şırnak’ın Silopi ilçesinde paket içinde PKK’ya ait uzaktan kontrolle görüntü kaydeden drone ele geçirilmişti.

Ağustos 2017’de Derecik/Hakkari’de PKK’ya ait bir drone vurularak düşürüldü. 

Kasım 2017’de Ağrı’da PKK’ya ait bombalı bir drone düşürüldü.

Şubat 2018’te Afrin harekâtı esasında PKK/YPG’ye ait bir drone düşürüldü.

Ve son olarak 10 Kasım’da Şırnak’ta düşen en az 2 bomba yüklü drone. Resmî açıklama yapılmadı ama bazı kaynaklar 10, bazıları 24 adet drone saldırısı olduğunu bazılarının düştüğünü bazılarının Irak tarafına kaçtığını yazıyor.

Kesin olan şu ki, birden fazla bombalı drone’la eş zamanlı yapılan bir saldırı.

İdlib’deki terörist grupların Rus üslerine yaptıkları kadar sofistike değil ama PKK’nın bir sürü İHA saldırısının ilk denemesi. Bu durum terörle mücadelede karşımızdaki büyüyen tehdide işaret ediyor.

 

PKK’nın bu tür saldırılar yapacağını ise eski Pentagon çalışanı, 15 Temmuz FETÖ kalkışması paylaşımlarıyla FETÖ’cü olduğu netleşen Michael Rubin 20 Eylül’de yazdığı yazıda duyurmuş. Yazının başlığı “Hazır olun: Kürtler yakında Türkiye’ye karşı drone kullanacak”.

Yazısında Türkiye’ye iğrenç suçlamaları var. PKK’ya da hedef gösteriyor. Ankara’da Cumhurbaşkanlığı sarayı, kamu binaları, askerî üsler PKK-YPG drone’ları için çok kolay hedef olabilir diyor. Ve bu saldırıların beklenenden çok kısa zamanda da olabileceğini yazıyor. Ve 10 Kasım’da Şırnak…

Aslında taşeron Rubin olayı sadece duyuruyor ve belki de PKK’ya mesajla talimat veriyor. PKK’nın bazı münferit saldırılarını yukarıda yazdık. Dinci terör örgütlerinden bir şeyler almış, söyledik.

Haberler aslında PKK’nın drone teknolojisine ulaşmasının arkasında ABD olduğunu gösteriyor. İşte kanıtları;

2014’te Kobani’deki çatışmalar esnasında ABD, YPG’ye drone veriyor.

Bunlar resmen teyit edilmiyor, ta ki Temmuz 2017’ye kadar. O dönemde bir koalisyon temsilcisi YPG’ye drone verildiğini açıklıyor. Resmî olarak ABD destek planlarında gözükmese de eğitimini yaptırıyor.

Yine Temmuz 2017’de Rakka’da IŞİD’e ait bir drone üretim tesisi YPG tarafından ele geçiriliyor.

Ne oldu Rakka’daki drone’lar ve üretim imkânları, ABD’nin verdiği drone ve eğitimler?

YPG eşittir PKK olduğuna göre bugün Türkiye’ye yönelen sürü drone/İHA saldırının esas kaynağı YPG ile ortaklık yapan, eğitim ve askerî destek veren, teknoloji aktaran ABD’den başkası değildir.

Bekanıza saldıran PKK/YPG’ye silah sağlayan ABD’nin lideriyle törende yemekte yan yana gelinmesini, önemli olumlu görüşme diye göklere çıkardığımız sürece de ABD ne PKK’dan ne de YPG’den vazgeçer.

PKK’nın İHA saldırıları da sürü halinde artarak gelir. Bu saldırılar aynı zamanda Fırat’ın doğusu mesajıdır.

 

 

Alıntı: Cahit Armağan Dilek