«

»

Haz 10

YENİ AÇILIM İŞARETLERİ

YENİ AÇILIM İŞARETLERİ

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması durumunda Güneydoğu oyları belirleyici olacağı için yeni bir açılım sürecinin gündemde olduğunu, olayların da bu tespiti doğruladığını söyledi.

Eslen diyor ki, “Muharrem İnce ve CHP bu konuda hazırlık yapmış. İnce, ana dilde eğitim olmasa bile okullarda ana dilin de öğretileceğini söyledi. Ayrıca TRT kanallarından birinin bu konunun tartışılmasına açılacağını bildirdi. Bunlar yeni açılımdır. CHP seçim bildirgesi, eşit vatandaşlığa ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na Türkiye tarafından konulan çekincelerin kaldırılması esasına dayalı. Bunun anlamı, yerel yönetimlerin yerel mali kaynakları kullanması ve uluslararası ilişkiler kurabilmesidir.

Pervin Buldan PKK ile ilişkilerinin olmadığını söylüyor! Aslında ‘olmayacak’ demeye çalışıyor. Selahattin Demirtaş, PKK’nın silâh bırakmasını istiyor. Bütün bunlar, her iki partinin yeni açılım süreci için bir çalışma yaptığını gösteriyor. Bu da Cumhurbaşkanı seçiminin sonucunu belirler…”

 

Alıntı