«

»

Şub 07

YARGI

YARGI  

 

İngiltere’de adalet bakanlığı göreve başlayan hâkim ve savcılara “açık çek” vererek, “gün gelir davalarda size baskı olur ve bu baskıdan kurtulmak, özgürce hüküm vermek için meblağ sınırı olmadan bu çekleri kullanabilirsiniz” der.

Yıllarca hiçbir savcı ve hâkim bu çeki kullanmaz.

Ancak genç bir hâkimi, “Yüksek bir meblağ da yazsam ödenecek mi?” diye meraklandırır ve bir çek yaprağına 500 bin İngiliz Sterlini yani 3.8 milyon lira yazar ve bankaya tahsile gidip nakit teslim ister.

Banka şubesi bir süre bekletip parayı temin edip ödemeyi yapar.

Genç hâkim, “gerçekmiş” der ve vezneye gidip parayı gönderen adalet bakanlığı hesabına geri yatırır.

Ertesi sabah işe gittiğinde Adalet Bakanlığından gelen 2 müfettiş, “neden böyle bir uygulama yaptınız” diye sorar ve verdiği, “Bakalım söylenen gerçek mi diye merak ettim” yanıtını zapta geçirtip imzalatırlar.

Bir kaç saat sonra da Adalet Bakanlığından gelen, “Devleti test etmek, sınamak haddiniz değildir. Görevinize son verilerek hakkınıza kamu davası açıldı” tebligatı yapılır.

Adalet topallamaz, yargı siyasete alet olmaz, savcı ve hâkimler cübbelerinin önünü iliklemez, hukuk çiğnenemez.

Yargıtay Başkanı İsmail Hakkı Cirit diyor ki?

“Yargı, millet adına bir vekâlet yetkisini kullanıyor. Hâkimlerin, bu vekalet görevini hiçbir şekilde başkasına vermemesi lazım geldiğini söylüyoruz.

Toplumsal mutabakatla anayasa lazım. Herkesin kendisini orada hissedeceği bir anayasa…

Devletimiz büyük sıkıntıya girecek diye her yerde, yargı, kuvvetler ayrılığı, hâkim bağımsızlığını, bir takım şeylerin yanlış gittiğini söylüyorum. Doğruları göstermeye çalışıyoruz.”

 

 

Alıntı