«

»

Şub 28

“TÜRKİYE KUŞATMA ALTINDA”

“TÜRKİYE KUŞATMA ALTINDA”

 

Türkiye’nin üç düzlemli bir kuşatma altında olduğu uyarısını sürekli yaptığımı yazılarımı takip edenler hatırlayacaktır.

Birinci düzlemde müzakereler/mekanizmalar (PKK ile müzakere, Kıbrıs müzakereleri, Yunanistan’la istikşafi görüşmeler, Suriye’de Menbic yol haritası ve siyasi süreç vs.) var.

İkinci düzlemde kriz/çatışmalar (Suriye savaşı, Ege’de işgal edilen adalar, Doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik saha paylaşımı, Karadeniz’de Kırım/Ukrayna krizi ve NATO’nun Karadeniz’de artan varlığı, İran’a yaptırımlar, Gürcistan ve Ermenistan’da yönetim krizleri/çatışmalar vs.) var.

Üçüncü düzlemde ise ittifaklar (Arap NATO’su, IŞİD karşıtı koalisyon, Yunan-Rum ikilisinin Lübnan, İsrail, Filistin, Mısır, Ürdün ile üçlü ittifakları ve bunların ABD ve AB ile desteklenmesi vs.) ile Türkiye’nin çevrelenmesini görüyoruz.

Bu üç düzlemi üst üste koyduğunuzda da Türkiye’nin nasıl bir kuşatma altında olduğunu görürsünüz. Bu kuşatma Türkiye’yi o kadar sıkıştırmaktadır ki adeta nefessiz bırakacak sertliktedir.

Yaşanan ekonomik krizle birlikte Türkiye’nin dış politikadaki açmazlarını gören küresel güçler, yanlarına aldıkları bölgesel ve yerel taşeronlarla Türkiye’yi saf dışı bırakmaya yönelmişlerdir. Kuşatma altındaki Türkiye’yi çevresinde olup bitenlerin dışında bırakmaya çalışan baypas süreci fiilen başlamıştır.

 

Üç ayrı düzlemle kuşatılan Türkiye’nin geleceğini, refahını, bağımsızlığını tehlikeye atabilecek konularda ve alanlarda baypas edilip hayat damarlarının kesilmekte olduğunu anlamak için daha neler olmalı? 

 

 

Alıntı