«

»

Kas 14

Türk ol!

Türk ol!

 

Dil bir insanın kimliğini kişiliğini ve bir ırka aidiyetinin işaretidir. Bu nedenle her şeyden önce ana dilimize saygı göstermeli ve onu korumalı, yaşatmalıyız. Dilimiz yaşadığı sürece biz de bir halk, bir millet olduğumuzu hissederiz Oğuz Kağan’dan bu güne atalarımızın dili Türkçe yok olursa millet tükenir yok olur.

Öncelikle milli edebiyatımız ve kültürümüz sınırsız ölçüde gelişmeli ve dünya çapında önem kazanmalıdır.

Ülkemizdeki eğitimli kesim halkın okumamış kısmının manevi ve fiziki açıdan gelişmesi konusuna az da olsa ilgi göstermektedir. Ancak bu yeterli değildir. Etraflarında görülen yönetici konumundaki kişiler arasında halkın fakirliğinden etkilenen ve bunu dert edinen birini gösterebilir misiniz? Üniversitelerde çalışan şahısların hangisi köylümüzün eğitim ve kültür düzeyinin yükselmesi konusunda kafa yormak ve bu alanda bir şeyler yapmak gayreti içerisindedir? Hele vatanının çıkarları ile maaş, madalya, rütbe, makam ve diğer şeyler arasında seçim yapmak durumunda kalınca vicdan kavramını unutan sayısız insanları saymaya gerek var mı?

Halkın geleceğinden kaygı duymayan başka ırkların temsilcileri gibi çalışandan vatansever olamaz. Türkiye zorla zorlamakla hiç bir şey elde edemeyecektir. Türkiye’nin başka devletlerin baskısından taklitçi sanayiden kurtulması, Atatürk’ün dediği “muasır medeniyete” ulaşması ve kurtuluşu millî bir eğitimle olacaktır.

Ey Türk insanı her ne yapıyorsan yap, ancak aşk ile yap, şevk ile yap yüzyıl ileriyi düşünerek yap. Sana emanet edilen değerleri şahlandırmak isteğiyle yaşa. Aldığın emaneti mutlaka zararsız bir şekilde daha güzel olarak gelecek nesillere ilet ki senden bahtiyar kimse olmasın…

Sen Orta Asya’da Oğuz Kağan ol, sen Malazgirt de Alparslan ol, sen Söğüt de Osman ol, sen İstanbul’u fetheden, çağ açıp çağ kapatan Fatih ol, sen Türk milletini tarihten silmek isteyen düşmanlara karşı milli bir diren gösteren Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran Mustafa Kemal Atatürk ol. Eğer bunlar olamam diyorsan gel zaferlerini altın harflerle işleyen Mehmetçik ol.

TÜRK ol!