«

»

Mar 08

TÜRK KADINLARININ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

TÜRK KADINLARININ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

FEDAKARLIĞIN, ŞEFKATİN,SEVGİNİN, MERHAMETİN, AYNI ZAMANDA CESARETİN, AZMİN VE KAHRAMANLIĞIN TİMSALİ, VATAN SAVUNMASINDA BİR KARA FATMA, BİR ADİLE ÇAVUŞ, BİR NENE HATUN, BİR ŞERİFE BACI, KARBOĞAZI KAHRAMANI BİR KILAVUZ HATİCE VE DAHA PEK ÇOK KAHRAMANLARIMIZDAN OLAN KADINLARIMIZIN KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

“Türkiye Cumhuriyetinin kurucu babası büyük önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün kadınlar hakkındaki görüşleri ve kararlarını hatırlayarak bugünü kutlamaktan daha güzel ne olabilir ki?

Atatürk‘ün 1923’te söylediği, “Kadınlarımız hatta erkeklerden daha çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar!” sözüne hayran olmamak mümkün mü?

Kadınların seçme ve milletvekili seçilme hakları ise 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı ve tüm dünyaya örnek oldu.

“Dünya Kadınlar Günü” ise dikkatinizi çekerim tam 43 yıl sonra 1977’de Birleşmiş Milletler’de kabul edildi.

Atatürk 1930’da, Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınların siyasi haklarını kazanması için gerekli yasaların çıkarılması talimatını verir. Meclis’te çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ve ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanındı kadınlarımıza.

5 Aralık 1934’te ise Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile dünyada ilk kez kadınlara seçme ve milletvekili seçilme hakkı tanındı” (Orhan Uğuroğlu)