«

»

Oca 12

SALTANATININ DEĞERİ BİR BARDAK SU KADAR

SALTANATININ DEĞERİ BİR BARDAK SU KADAR

Behlûl Dânâ bir gün, Harun Reşit’e hitaben demiş ki: Senin bu saltanatının değeri olsa olsa bir bardak sudur. Harun Reşit, Behlûl’ ün sözünü küçümseyerek demiş ki :

Sen aklını yitirmişsin. Ben şarkın en büyük padişahıyım. Benim saltanatım altında nice milletler, nice şehirler, nice göller ve denizler var. Behlûl Dânâ, Harun Reşit’e şu teklifte bulunmuş: Eğer dürüst olur da sorularıma doğru cevap verirsen ben sana bu sözümü ispat ederim. Hârûn Reşit kendinden emin bir tavırla Behlûl’ ün teklifini kabul edince Behlûl Dânâ, Hârûn Reşit’e iki soru sormuş. Birinci sorusu şuymuş:

Çölde  susuz kalıp,  ölüm hâline gelsen, birisi çıkıp “Saltanatının yarısını verirsen sana su verip seni ölümden kurtarırım dese” ne yaparsın? Hârûn Reşit, hiç düşünmeden şu cevabı vermiş:

Elbette ölmemek için adamın teklifini kabul ederim, nasıl olsa mülkümün geri kalan yarısı bana yeter. Behlûl Dânâ, ikinci sorusunu sormuş:

Peki, içtiğin suyu çıkaramasan, sen kıvranıp dururken birisi çıkıp “Mülkünün geri kalanını bana verirsen o suyu çıkartırım” dese ne dersin?

Harun Reşit, “Mecburen veririm” deyince Behlûl Dânâ:

Gördün mü bak! Senin saltanatının değerinin bir bardak su kadar olduğunu ispat ettim işte…