«

»

Haz 03

“ONE MİNUTE” SEVMİŞTİK!

“ONE MİNUTE” SEVMİŞTİK!

Washington’daki meşruiyet arayışını, Trump ve yönetimi hakkındaki FBI soruşturmasının canlandırılmasından daha fazla gölgeleyen bir olay daha yaşandı. Hani “one minute” gösterisi sırasında Erdoğan‘ın konuşmaları, senaryo gereği dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Peres‘e yumuşatılarak tercüme edilmişti ya, Erdoğan ile Trump‘ın ortak basın açıklaması sırasında da aynı durum söz konusu oldu! Erdoğan’ın PYD ile ilgili sözleri tercüme edilirken atlandı! CHP Genel Başkan Yardımcısı, eski diplomat Öztürk Yılmaz “Böyle bir görüşmede Sayın Cumhurbaşkanı’nın elinde yazılı metin varken tercümanın başka bir şey söylemesi kabul edilebilir bir durum değil. Hem Türk kamuoyu kandırılmıştır hem de ABD kamuoyuna yalan söylenmiştir. Bir düzeltme de yapılmadığı görülüyor” dedi.

Tercüme edenler Amerikalı olduğuna göre senaryonun beraber hazırlandığı anlaşılıyor! Amerikan tarafı, “Siz Türkçe konuşurken, PYD’yi gündeme getirin ama biz tercüme ederken bunu es geçelim” diye teklifte mi bulundu? Böyle değilse, birkaç dili çok iyi bilen Mevlüt Çavuşoğlu neden düzeltme yapmadı!

***

Gerçi Türkiye’de A’dan Z’ye yapılan her siyasi eylem artık hukuk dışıdır. Türkiye, hukuk devleti olmaktan çıkarılmıştır. Hukukun bu kadar paspas edildiği, devletin kuruluş adımı olan 19 Mayıs bayramının bazı valiler tarafından katledildiği bir ülke adına, mevcut şartlarda, kim, neyi düzeltecek? Bu hukuk dışı düzenin parçası olanlar, düzeltme de yapamaz!

Bu sebeple hukuk devletine dönmek istiyorsak önce acı gerçekleri, vatandaşımız görecek ve düzeltmek isteyecek ki olumlu bir değişiklik olsun!

Arslan BULUT