«

»

Kas 24

Öğretmenler Günü

24-kasim-ogretmenler-gunu-kutlu-olsun-2028
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ÖĞRETMENLER GÜNÜ
 
 BÜTÜN ÖĞRETMENLERİMİZİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.
24 Kasım 1928 tarihinde açılan, Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 
Bu vesile ile insanı yüce gayeye ulaştıran bütün öğretmenlere selam, sevgi ve saygılar sunarım..
Öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz vazifelerinden biridir. Öğretmenin vazifesi, onurlu, erdemli bir toplumun yaşam istek ve gayretine sağlam düşünceli fertler yetiştirmektir.
İnsan, yaratılmışların en şereflisidir. En seçkini,  en bilinçli olanıdır. Zira insan aklı olan bir varlıktır. Ancak insan aynı zamanda en vahşi, en acımasız, en anlaşılmaz davranışların da sahibidir . Onun için insanın eğitilmesi mecburiyeti hasıl olmuştur. Eğitim ile doğru davranışlarla birlikte dünya üzerinde şerefli bir şekilde yaşama bilincini kazandırılmaktadır Öğretmen bu görevi yerine getiren sorumluluk bilincinden asla taviz vermeyen bir hassasiyet içerisinde olmak zorundadır.“Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir” sözünde de ifadesini bulan hakikat, mesleğin ne kadar onurlu ve yüce bir gayeye hizmet ettiğini göstermektedir.
Genç nesillere irade, irfan, ideal ve azim aşılayan öğretmen bir milletin özü, mayası ve o milleti çağlara hazırlayan kadim bir insan ustasıdır.
Kazanılması gereken asıl servet; erdem ve bilgeliktir. Yüreğini, ruhunu be bedeninin en büyük erdemlerle teçhiz eden ve bu amaçlarından vazgeçmeden hakikat yoluna devam eden öğretmenlerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliriz. Medeniyet anıtında onurlu yerini alan fedakar, cefakar, hizmetkar öğretmenlerle milletler cemiyetinde en şerefli yeri alacağımıza inanmaktayız.