«

»

Kas 09

Misakımillici Olmak

Misakımillici Olmak                                                                                                                                                                                                                                       www.kenansahbaz.com

Tayyip Erdoğan, son günlerde herhalde, tarihçiler tarafından da bilgilendirildi ki Atatürk‘ün terimleriyle konuşuyor. Bunu kendisi de “Irak’ın kadim şehirleri, geçmişte Kerkük, Musul bizimdi. Şimdi ben Misakımilli dedim diye rahatsız oldular. Niye rahatsız oluyorsunuz, ben tarih dersi veriyorum, anlayın. Bu işin tarihinde bu var. Gazi Mustafa Kemal’in de Misakımillîyi hedef olarak göstermesi yok mu, var. Niye rahatsız oluyorlar? Biz millîyiz, biz yerliyiz. Biz vatanseveriz. Biz millîyetperveriz, farkımız bu” diye ifade etti.

Her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına aldığını söyleyen bir kişinin milleti “ümmet” anlamında kullanıyor olsa da millîyetperverlikten söz etmesi iyi bir başlangıç değil mi? 

***

Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım diyor ki, “Erdoğan Misakımillî diyor ama kendi döneminde Yunan askerine teslim edilen 17 Türk adası ve bir Türk kayalığı, hem Misakımillî hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içindedir. 

Erdoğan’a suikast girişiminde bulunan darbeci askerlerden bazılarının Misakımillî sınırları içindeki Muğla Keçi Adası’na kaçtığı haberi üzerine adada, 27 Temmuz 2016’da arama başlatıldı.

Suikastçi askerleri, Yunan Apache helikopteri, Yunan firkateyni, Yunan komandoları ve Yunan polisleri aradı.

Erdoğan, Türk askerini ve Türk polisini, Misakımillî sınırları içindeki Keçi Adası’na gönderemedi.”

Bu nasıl Misakımillî? Üstelik; sadece “Musul vilayeti” değil, Batı Trakya da Misakımillî sınırları içindedir!

Kaynak: Keçi Adası ve Misakımillî! – Arslan BULUT