«

»

Eki 30

“Milletin Adamı” Olmak

“Milletin Adamı” Olmak                                                                                                 

www.kenansahbaz.com

8 Ocak 2016 tarihinde Sözcü Gazetesinde yayınlanan röportajda, 1923 doğumlu Hıfzı Topuz Özlem Gürses‘e,  Atatürk‘ün “Amerika sistemini ülkemizde uygulamayı hiç aklıma getirmedim. Sistemsiz ve kanunsuz tarzda bir Reis-i Cumhurlukla Başbakanlığı birleştirmeyi asla düşünmedim” sözlerini hatırlatmıştı. 

Topuz, o röportajda şöyle demişti:

“Atatürk, ‘Ben Meclis’e saygılıyım, Meclis karar verir, ben karar vermem. Meclis halkın temsilcisidir, benim millete güvenim var, onlar seçer’ diyor. Atatürk bu. Diktatörlük lafı Atatürk muhaliflerinin her zaman ağzındadır. Ben o konuya da Atatürk’ün sözleriyle yanıt vereyim. ‘Türkiye Millet Meclisi’nde bana ne kadar karşı koyan olursa olsun o Meclis, Büyük Türk Milleti’nin temsilcisi oldukça bana lâzımdır. Ben, milletimin adamıyım. Onun sağduyusu dışında hareket eden adam haline asla gelemem!’

Buyurun; ‘Ben isteseydim derhal askeri bir diktatörlük kurar ve memleketi öyle yönetmeye kalkardım. Fakat istedim ki, o millet çağdaş bir devlet kursun ve ben onu yaptım. Ben diktatör değilim ve heveslisi de olmadım’ diyor.”

 

Kaynak: Keçi Adası ve Misakımillî! – Arslan BULUT