«

»

Ara 05

MAĞDURLAR (2)

MAĞDURLAR (2)

www.kenansahbaz.com 

Meryem Bozkurt… Hemşire… Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi’nde çalışırken önce 10 Ağustos 2016’da “tedbiren açığa’ alınmış, sonra da 29 Ekim 2016’da yayınlanan KHK’yla meslekten ihraç edilmiş. “Hastanede çalışan bir arkadaşımın ricasıyla üye olduğum sendikadan kaynaklandığını düşünüyorum ama daha önce de yine arkadaş ricasıyla Türk Sağlık-Sen ve Sağlık-Sen’e de üye olmuştum” diye yazmış.

***                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Zeynep Akyol… Öğretmen… “672 No’lu KHK ile ihraç edildim. Bir sene önce istifa ettiğim sendika üyeliği dışında hiçbir alakam olmayan bu FETÖ illeti hayatımı mahvetti” yazmış.

***                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Nevin Güzel… “Askeri okullarda Türkçe Öğretmeni olarak çalışan eşim, askeri okullar kapatılınca, bütün öğretmen subaylarla birlikte ihraç edildi. Maliye Bakanlığı’nda çalışıyordum; ben de eşim ihraç edildi diye ihraç edildim. İkimizin de Bank Asya hesabı, sendika üyeliği, ByLock kullanıcılığı yok” yazmış.

***

Meral Silcan… Bursa’da öğretmen… “Yanlışlıkla sendikaya üye oldum; bilemedim böyle olacağını” yazmış. İhraç…

***

Osman Aktürk-Hanife Aktürk… İkisi de öğretmen… İkisi de ihraç edilmiş… Hikayeleri uzun… “Suriyeli göçmenlerden daha kötü durumlara düşmek üzereyiz. Bizler vatan haini değiliz. Buna şehadet edecek bir kişi getirsinler her türlü ceza ya razıyız” diyorlar.

***

Rahmi Beşirik… Öğretmen… 672 No’lu KHK ile ihraç… Soruyor: “Suçum kuvvetle muhtemelen yasal olan bir sendikaya üye olmak. Üye olunması MEB tarafından duyurulan sendikaya üye olan suçlu da, ilan eden MEB Müsteşarı masum mu? Adalet kişiye göre mi işliyor? İhtiyaç kredisi çektim ödeyemiyorum. Kredi kartımı kapatmışlar. Kış geliyor; havalar soğuk. Bugün bize yapılanın yarın size yapılmayacağının garantisi var mı?”

***

Metin Keçeci… Öğretmen… İhraç edildikten sonra sanayide işçi olmak için, petrol istasyonunda pompacı olmak için, kırtasiyede tezgahtarlık için, nereye ne iş için yapmış olursa olsun bütün başvuruları reddedilmiş. “Tamam” diyor; “Devletimiz bizi kamudan ihraç etti ama yaşama hakkımızı elimizden almasın!”

***

Erhan Güngörmüş… Öğretmen… 672 No’lu KHK ile ihraç edilmiş. Aynı dertlerden muzdarip… Mustafa Işık… Gelibolu’dan yazıyor… Öğretmen… Durumu aynı. Fatma Doğan… Öğretmen… Aynı. Suat Solmaz… Öğretmen… Aynı. Talip Arslan…  Gaziantep’ten yazmış; aynı. Gökhan İnan… Afyon’dan; aynı.  Fatih Fidan…  Kayseri’den; aynı. Sedat KavukçuRamazan BölükbaşıHatem BölükbaşıAyşe Yeşilbaş

Serhat Taşpınar… Sayıştay denetçiliğinden ihraç…

 

Kaynak: Adım Hıdır; elimden gelen budur… – Selcan TAŞÇI