«

»

Oca 19

KHK İLE SEÇİM KAZANILIR MI?

KHK İLE SEÇİM KAZANILIR MI?

 

Yozgat Valiliği’nce, il sınırları içinde yolcu taşımacılığı yapanların, “yol izin belgesi” olmayan Suriyeli sığınmacılara bilet satışı yapılmayacağı bildirildi.

Yasaklara uymayan ulaşım hizmeti veren firma, şirket ve duraklara, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66. maddesi delaleti ile 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesinde öngörülen idari para cezası uygulanacağı belirtildi.   

***

Yasalara uygun bir uygulama ama olağanüstü halin geçerli olduğu Türkiye’de, yabancı sığınmacı da olsa insanların seyahat özgürlüğü kısıtlanmış oluyor. 

 

Anayasa’nın 23. maddesinde ise “Yerleşme hürriyeti, suç işlenmesini önlemek, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek, kamu mallarını korumak; seyahat hürriyeti ise suç soruşturma veya kovuşturması sebebiyle, genel sağlığı korumak yahut suç işlenmesini önlemek amaçlarıyla sınırlanabilir.” deniliyor!

Kısacası, bugün Suriyeli mültecilerden istenen “yol izin belgesi” yarın herkesten istenebilir!

***

“Bu kadar ileri gidemezler” mi diyorsunuz?

Daha ne kadar ileri gidecekler? 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bir ilçeyi taşıyorlar! Yetmiyor, Varlık Fonu’ndaki şirketlerin dış borç almasına, tahvil yoluyla yabancılara satılmasına izin veriyorlar! Yetmiyor, 15-16 Temmuz darbe girişiminin “devamı” olarak değerlendirilecek eylem yapanları öldürecek sivillere de “ceza muafiyeti” tanınıyor!

Ne deniliyor, futbol maçlarında?

“Vur, kır parçala, bu maçı kazan” deniliyor değil mi?

İşte iktidarın yapmaya çalıştığı tam da budur! Hakemleri bile satın aldılar ama 90’ıncı dakikada mağlup durumdalar. Kararnamelerle maçı kazanmaya çalışıyorlar!

 

Kaynak Yeniçağ