«

»

Eyl 25

KAHRAMANLARA NİÇİN GAZİLİK VERİLMEZ?

KAHRAMANLARA NİÇİN GAZİLİK VERİLMEZ?

Ana haber bültenlerinde 2-3 dakikalık haberlerde göz yaşı döküp, sosyal medya hesaplarından “siyah kurdele” paylaşımları da bitti… Tıpkı günlük gıda ihtiyacımız gibi, coğrafyamıza ve kültürüme özgü yas meyvesini yedik, bitirdik ve unuttuk!

Ama unutmayanlar, o acıyı her gün yaşayanlar var… Dahası hâlâ sağlık sorunlarıyla uğraşan ve devletin gazilik vermediği kahramanlarımız var.

Kimisi göğsünden vurulmuş, kimisi uzvunu kaybetmiş, kimisi topal kalmış, kimisi sırtında mermiyle yaşıyor, kimisinin yüzü yanmış…

Anlaşılmaz prosedürler, anlam verilemeyen bürokrasiden dolayı gazi sayılmıyorlar!

Evet, yanlış duymadınız, hani televizyon izlerken devletin sahip çıkacağını düşündüğümüz o gaziler, yaralanan evlatlarımız bürokratik engellerden dolayı ortada kalmış durumdalar.

Mağdur sayısı o kadar fazla ki, güç şartlarda bir araya gelerek 2015 yılında bir dernek bile kurmuşlar. Derneğin adı Malul Sayılmayan Gaziler Derneği…

Yıllardır hem hukuki alanda hem de kamuoyunda farkındalık oluşturabilmek için büyük bir mücadele içindeler. Ama sonuç alamıyorlar. Sonuç alamadıkları gibi, hem maddi hem manevi yönden yıpranıyorlar. Vatan için döktükleri kan yetmemiş olacak ki devleti “Gazi” olabilmek için ikna etmeye çalışıyorlar.

Daha da açık konuşalım…

Hiçbir siyasinin, siyasi partinin umurunda değiller.

Çünkü oy getirecek potansiyelleri yok ama gazi sayılırsa SGK’ya ek yük binecekmiş gibi görülüyorlar.

Sayıları 20 bine yaklaşan büyük bir mağdur kitleden bahsediyoruz.

“Ama gazi olması için daha büyük bir uzuv kaybetmesi lazım, sırtındaki kurşun hayatını kısa vadede etkilemez, kafasındaki kurşun sadece baş ağrısı yapar…” gibi akıl almaz mazeretlerle bu kahramanları gazi saymayan anlayış ne yazık ki “devlet görevlisi” diye ortalıkta dolaşıyor.

Terörle mücadelede vatanı için bir damla kanını döken her fert bu toplumda en müstesna noktada karşılanmalıdır.

Ama nerede… Söze gelince, lafa gelince “herkes milliyetçi, vatansever” eyleme gelince kimse ortalarda yok!

Bu kardeşlerimizin, bu büyüklerimizin, bu evlatlarımızın mağduriyetlerini gidermek hepimizin öncelikli görevidir.

Siyasi iktidar ise olayları zaten tüm detaylarına kadar biliyor. Yapacak olsalar bunca yıldır bir adım atarlardı. Ama ne hikmetse o adım atılamadı.

Başta muhalefet partilerine kamuoyu oluşturma ve konuyu gündemde tutma açısından çok büyük görev ve sorumluluklar düşüyor.

#NedenGaziDegiller hastagiyle sosyal medyada gündem oluşturmaya çalışıyorlar, “bu konuda elimden ne gelir” diyen okuyucularımız en azından bu farkındalık sürecine destek olsunlar.

 

Alıntı Yeniçağ