«

»

May 18

“Hangi Atatürk?”

“Hangi Atatürk?”

 

Taha Akyol‘un “Ama Hangi Atatürk” adlı inceleme/araştırmasındaki şu satırlar; Mustafa Kemal’i değerlendirmenin şahikasıdır:

“Atatürk resimlerinden birini seçerek öbürlerinden çok farklı, hatta öbürlerine zıt Atatürk kurguları yazmak mümkün ve kolaydır. Sol Kemalistlerin kurguladığı Mustafa Kemal, Millî Mücadele dönemindeki sol terimleri kullanan Mustafa Kemal Paşa’dır. Baş dostu Lenin’dir. Doğan Avcıoğlu‘nun kurguladığı Atatürk‘tür.

Attila İlhan‘ın “Gazi”si de elbette solcudur ama daha “Asyalıdır”. Sultan Galiyev’le tarihsel duruş beraberliği vardır. O bakımdan Avcıoğlu’nun Atatürk‘üne göre Attila İlhan’ın Gazi’sinde Müslüman kimliği ve Asyalı vasfı hayli belirgindir.

Necmettin Erbakan‘ın “Atatürk yaşasaydı o da Refah Partili olurdu” sözü. Millî mücadelede yoğun şekilde İslam’ı terimleri vurgulayan Kur’an’dan ayetler okuyan, dualar eden ve Batı’yla savaşan Mustafa Kemal Paşa’ya yöneliktir. Bir de tabii “Alafranga Atatürkçü”lerin kurguladığı Atatürk var. Bu terim merhum Attila İlhan’ındır.

Peki hangisi, hangi Atatürk? Bu soru yanlıştır. Çünkü…

İşte bu Çünkü‘yü iyi incelemek şart. Tabii çağdaş gözlüklerle. Bunu yapabildiğiniz an doğruyu, yani ölümsüz Ata‘yı mutlaka bulacaksınız.

Yazımızı Falih Rıfkı Atay’ın unutulmaz bir sözü ile bitirelim;

“Gençler, bizim çektiklerimizi çekmemek ve bu halka çektirmemek için, siz de ATATÜRK’ü unutmayınız. Mustafa Kemal bizimdi, ATATÜRK SİZİNDİR…”