«

»

Eyl 01

Hâlâ Öğrenmediniz mi?

               Hâlâ Öğrenmediniz mi?

 

               Onların İdeolocyalarında Türk yok, Türklük yok, sosyolojik anlamda “millet” yok. Kelimenin Türkçeleştiğini, dil biliminde anlam bilimi (semantik) diye bir dal bulunduğunu, aynı sözlerin farklı dillerde farklı bir anlam kazanabileceğini dikkate almayıp “millet” kelimesini Arapçada olduğu gibi “ümmet” anlamında kullanıyorlar. Tanrı’nın insanları milletler / uluslar hâlinde yaratmasının hikmetini unutup siyasi bir ümmet oluşturmaya çalışıyorlar. Ömürleri, dostlukları, düşmanlıkları ideolocyalarına göre şekillenmiş.

                Onların ideolocyalarında Türk yok, Türklük yok, Atatürk yok, millet yok, ulus yok, Cumhuriyet yok. Yazılarıyla, sözleriyle, uygulamalarıyla kim bilir kaç defa düşüncelerini, niyetlerini ortaya koymuşlar. Onları anlıyorum.

                Fakat sen, fakat siz…

                Siz onları hâlâ öğrenmediniz mi? Niyetlerini, hedeflerini, menzillerini hâlâ öğrenmediniz mi? Ne yapmak istediklerini, nereye gittiklerini hâlâ öğrenmediniz mi?

                Düşünüyorum da, bu kadar açık, apaçık olan bir gerçekliği hâlâ öğrenmemiş olmanızın / öğrenmemiş görünmenizin ancak dört sebebi olabilir.

  1. Bazı çıkarlar, makam ve mevkiler peşindesiniz.         
  2. Birileri size şantaj yapıyor.
  3. Psikolojik bir rahatsızlığınız olabilir.
  4. Gerçeklikleri görmeye ve öğrenmeye zekâ seviyeniz müsait değil.

                Kim bilir belki de benim düşünemediğim, benim aklımın yetmediği esrarengiz, tılsımlı bir sebebiniz vardır. Belki de bir yerlerden ilham aldınız. Belki de ebcet hesaplarıyla bazı gerçekleri öğrendiniz. Belki de tabiatüstü kuvvetlerle temas edip birtakım sırlara ulaştınız. 

                Eğer böyleyse… Lütfen bizimle de paylaşın. Paylaşın ki bizim de aklımız başımıza gelsin, biz de gerçekleri görelim, biz de yolumuzu ona göre belirleyelim.

 

Alıntı: Ahmet B. ERCİLASUN