«

»

Ara 24

Gün kurtarılır, Kudüs kurtarılmaz

“Gün kurtarılır, Kudüs kurtarılmaz”

 

“Hükümet tarafından medyanın sesi olabildiğince kısılmasına rağmen Man Adası belgeleri ve Reza Zarrab itirafları, geride bıraktığımız günlerin en çok konuşulan konusuydu.

Kapanmış değil, yankıları sürmeye devam edecek elbet…

Şimdilik biraz ara verildi diyelim.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz gün Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan ederek, Türkiye’nin gündemini bir anda değiştirdi ve iktidara rahat bir nefes aldırdı.

İktidar, her ne kadar Trump’ın aldığı karara öfkeli gibi gözükse de iç siyasetteki bunalımdan bir süreliğine de olsa kurtardığı için teşekkür borçlu…

Mesela, AKP kanadından Trump’a en sert tepki Burhan Kuzu’dan geldi diyebiliriz. Bir Kayserili olarak Trump’tan, Kudüs meselesi hakkında kendisine danışmasını beklemiş… Hukuk profesörümüze üzülmemesi gerektiğini, kaybedenin kendisinin değil, Trump olduğunu söyleyip geçelim!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’ın Kudüs kararı sonrasında İsrail’le ilişkilerimizi keseriz açıklamasında bulundu. İyi ama kararı alan Trump, neden İsrail’e tepki gösteriyoruz? Burada konunun muhatabı “dostum Trump” dediğimiz şahsiyet ve başkanı olduğu ABD olması gerekmez mi?

 

İSRAİLE’E NE YAPABİLİRİZ?

Tarım yapmak için İsrail’den tohum alıyoruz. Tıpkı Bulgaristan’dan saman, Sırbistan’dan et aldığımız gibi… Bir zamanlar Kurban Bayramı’nda kesmek için Uruguay’dan aldığımız Anguslar gibi…

Kolasını, deterjanını, diş macununu vs. geçtim; yediğimiz domatesin, biberin, patatesin tohumunu “Eyyyyyyyyyy İsrail” diye bağırdığımız ülkeden ithal ediyoruz.

Haklı olduğun meselelerde elbette ki masaya yumruğunu vuracaksın, sesini yükselteceksin.

Ama bir bak bakalım ne yaptırım uygulayabiliriz sesimizi yükseltmenin dışında!

Türkiye, Filistin konusunda uluslararası alanda sonuç alabilecek bir durumda da değil.

Her seferinde dış politikayı, iç politikanın mezesi yaparak gün kurtarılır da Kudüs kurtarılmaz ahali, duyduk duymadık demeyin!”

 

Kaynak Yeniçağ