«

»

Mar 12

FEDERASYON MU, KONFEDERASYON MU?

FEDERASYON MU, KONFEDERASYON MU?

 

MİT Başkanı Hakan Fidan, Kanada ve ABD’deki temasları hakkında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ı bilgilendirmiş olacak. Tabii Hakan Fidan‘ın ABD Senatosu istihbarat komisyonu üyeleri ile ne konuştuğunu kamuoyuna açıklayacak değiller ama konunun Kaşıkçı cinayeti ile sınırlı olduğunu kimse düşünmüyordur herhalde. 

Çünkü Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı yapmış emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, bir televizyon programında, “Türkiye hakkında, İngiltere’de, Chatham House bünyesinde, ‘federasyon mu olsun konfederasyon mu?’ tartışmaları yapılıyor” dedi.

Neden böyle bir tartışma yapabiliyorlar? Neden Türkiye’de bir düşünce kuruluşu, “Birleşik Krallık” üzerinde benzer bir tartışma yapmıyor da “Kraliyet enstitüsü”, Türkiye’ye gelecek tayin etmeye kalkışıyor?

Çünkü, Turgut Özal‘ın “federasyonu tartışalım” dediği yıllardan önce de Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye’yi sekiz eyalete ayırma projesini gündeme getirmişti:

Kenan Evren, “Türkiye’yi sekiz eyalete bölelim” dediğini kendisi itiraf etmişti!

Hatta “Bavyera’da üç bayrak gördüm. Nedir diye sordum, ‘AB bayrağı, Almanya bayrağı ve Bavyera bayrağı’ dediler” sözleriyle de projenin propagandasını da yapmıştı. Kısacası sekiz bölgeli, sekiz bayraklı bir Türkiye istiyordu.

 

 

Alıntı