«

»

Tem 29

Egede ve Çanakkale’de neler oluyor.

Egede ve Çanakkale’de neler oluyor.

Ege Denizi’nde Türk egemenliği altında bulunan 18 ada, 2004 yılında Yanan egemenliğine terk edildi! Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, “Hükümet 2004 yılında AB’den müzakere tarihi alabilmek için bu adaları alenen Yunanistan’a verdi.  Şimdi de AB olmasa da olur diyorlar. İşlenen günah çok büyük.” diyor.

İnternetten mesaj gönderen bir okur ise bu işin nereye vardığını özetliyor:

“Çanakkale’nin Çamlıca köyünden arkadaşım, evlerin  restore edildiğini, Yunanistan’dan sık sık turist geldiğini, eğlenceler düzenlendiğini anlattı. Köy okulu olarak kullanılan eski kilisenin restore edileceğini ve okul arazisinin tapusunun köye devredilmediğini bildirdi. Ben Gemlik Zeytinli köyünün adının Rumca Tirilye dönüştürülmesini anlatınca Çamlıca köyü tabelasına da eski Rumca adının ekleneceğini bildirdi.

Çanakkale merkezinde, ilçelerinde, köylerinde buna benzer çok dolaplar dönüyor. Bölgede eski Rum tapuları tespit edilerek ABD’ye gönderiliyor. Biz bunları 1922’de denize dökmüştük ama şimdi Yunanistan’a verilen 18 adanın dışında köylerimiz ve kasabalarımız da turizm maskesi altında Yunan’ a peşkeş çekiliyor!”