«

»

Eyl 25

Budin Semalarında Haydi Turan Sesleri

Budin Semalarında Haydi Turan Sesleri                                                                                                                                                                                                                     www.kenansahbaz.com

 

Macar Turan Vakfı öncülüğünde iki yılda bir düzenlenen 5. Hun-Türk Turan Kurultayı, Macaristan’ın Bugaç kasabasında gerçekleşti.

Kurultayda Türkiye, Azerbaycan, Özbek, Türkmen, Kırgız, Kazak, Tatar, Uygur, Kırım, Güney Azerbaycan, Kıbrıs, Batı Trakya, Kerkük, Makedonya, Avar, Başkurt, Bulgar, Balkar, Sekel, Buryat, Çuvaş, Gagavuz, Kabardino, Karaçay, Karakalpak, Kımık, Moğol, Fin, Kore, Nogay, Tuva, Yakut, Madyar, Madcar ve Macar olmak üzere ‘Türk soylu’ 35 topluluk bir araya geldi.

Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklerin de yoğun ilgi gösterdiği kurultayın bu yılki toplam ziyaretçi sayısı 340 bin olarak kayıtlara geçti.

***

Kurultayda konuşan Macar-Turan Vakfı Başkanı Andras Biro, amacın Türk boylarını birbirine yakınlaştırmak olduğunu belirterek, “Atatürk savaşlara rağmen Macarların ve Türklerin kardeş olduğunu söylerdi. Kardeşlikte birleşme zamanı” dedi.

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ise “Güç birliktedir. Beraberliğimizi ne kadar güçlendirirsek gücümüz o kadar artacak. Birlikte adaletsizliklere karşı daha güçlü mücadele edebileceğiz” diye konuştu.

Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı Başkanı Közhan Yazgan da “Bütün Türk boylarını burada görmek hepimizi çok mutlu etti. Turan Yazgan’ın ruhu şad oldu” dedi.

Kurultay, alanda yeniden ‘Kam Ateşi’ yakılması ve ‘şamanlar’ tarafından yapılan ‘ayin töreni’ ile sona erdi.

***

Kurultayın nasıl Macaristan ayağındaki yükü üstlenen Andras Biro ise en çok yorulanı da TDAV adına Türkiye ayağını organize eden Ahmet Açıkgöz oldu.

Kurultayın ilgi odaklarından biri olan MHP Genel Başkan adayı Sinan Oğan, at binme, ok atma ve kılıç kuşanma üzerine girdiği sınavları başarıyla geçti.

Muhsin Kadıoğlu, Metin Köse, Kutluk Kağan Sümer, Erdoğan Saraç, Celal İçten, Ali Aydın, Enver İpek, Şemistan Alizamanlı, Umud Mirzayev, Agil Cemal, Şamil Sadık, Mustafa Yılmazer, Ayhan Demirci, Fatih Erge, Halil Altıparmak, Ali Onur Kara, Saffet Alp Yılmaz, Hande Kavarnalı ile kurultayda bizi yalnız bırakmayan diğer dostlarımıza teşekkürü borç biliriz.

***

“AB ne der” bahanesi ile Türkiye’de ‘Türk Kurultayları’ organizasyonları askıya alınırken, bir ‘AB üyesi’ olan Macaristan’da hem de ‘Tanrının Kırbacı’ olarak bilinen ‘Atilla’nın dev posteri’ altında ‘Turan Kurultayı’ düzenleniyor.

Erciyes‘teki Zafer Kurultayı ‘OHAL’ dolayısıyla tamamen yasaklanınca, biz de mecburen soluğu Bugaç‘taki Turan Kurultayı’nda almak zorunda kaldık.

Birkaç ‘siyasetçi’ konuşması, iki ‘sanatçı’ konseri, üç ‘folklor’ gösterisi ile vaziyeti kurtarmaya çalışanlar, lütfen Macaristan’a giderek ‘adam gibi bir kurultayın’ nasıl düzenleneceği konusunda Andras Biro ve arkadaşlarından ders alsınlar.

‘Köszönöm’ (Teşekkürler) Andras Biro.

‘Hajra’ (Haydi) Turan.

 

Kaynak: Budin semalarında Haydi Turan sesleri – İsrafil K.KUMBASAR