«

»

Oca 11

BİR KADIN NE ZAMAN VAZGEÇİLMEZ OLUR? (1)

     Sevgililer-gunu-icin-25-oneri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
      BİR KADIN NE ZAMAN VAZGEÇİLMEZ OLUR? (1)
 
     Batılı bir uzman olan M.Morgan Hanım kadınlara şöyle sesleniyor: “Eşinizin yaptığı tekliflere ‘Hayır!’ demeyin. Biliyorum sevgili hanımlar, iki ayrı kişiliğin bir biriyle bağdaşması kolay değildir. Ama unutmayın, elinizde tutmaya çalıştığınız kendi mutluluğunuz. Meselâ kocanız ‘yemekten sonra yürüyüşe çıkalım!’ derse ‘İyi ama …’ kelimeleriyle başlayan bir cevap kadar kötüsü yoktur. Siz siz olun, kocanız bir teklifte bulunduğu zaman ‘bilmem ki…’  diye cevap vermeyin. ‘Harika bir fikir!’ ya da ‘Ah ne güzel olur!’ gibi olumlu kelimeler kullanın. Kocanızın teklifi karşısında başınızdan aşağı bir kova soğuk su dökülmüş gibi de olsa bunu sakın ona belli etmeyin. Çünkü size önderlik edemediğini hissettiği anda sizden soğuyabilir. En iyisi siz önce kendi tercihinizi ortaya koyun ve onun karar vermesini bekleyin. Planı yapamazsanız da kocanızın gönlünü yapabilirsiniz.
      Morgan kendi tavsiyelerine uyanlardan örnekler veriyor. İşte kocasına “Hayır!” demeyerek kazananlardan bir örnek: “Hanımefendi akşam için iyi bir ziyafet sofrası kurmayı planlamış. Her hazırlığını yapmış. İkindi üzeri güzel bir banyo yapmış. Sofraya çok romantik görünüm kazandırmış. Kendisi de eşinin en çok hoşlandığı elbisesini giyerek beklemeye başlamış. Nihayet kocası gelmiş. Yemeğe başlamışlar. Başlamışlar ama eşinin başlamasıyla bitirmesi bir olmuş. Hemen aceleyle kalkmış ve ‘arkadaşlarımla buluşacağım; acele gitmem, çıkmam gerekiyor!’ demiş. Kadıncağız bir an o gece hazırladığı sürprizleri düşünmüş; tam ağzını açıp kıyameti koparacakmış ki, birden kendine gelmiş. Sinirlerine hâkim olmuş, kendini durdurmuş. Çünkü o anda kendini rahatlatıp kocasını kaybetmek istemiyormuş. Dolayısıyla da sonunda kazanmak isteyenlerin yapması gerekeni yapmış. Kocası ayrılırken sarılıp öpmüş onu ve kulağına şu cümleleri fısıldamış: ‘Pekâlâ tatlım, uğurlar olsun. Ama seni bugün çok özleyeceğim ve bekleyeceğim!’ Belki zor inanacaksınız ama o gece 12’de geleceğini söyleyen eşi saat 8’de evdeymiş.
      Morgan şöyle devam ediyor: “İşte sevgili hanımlar! Görüyorsunuz ki, elinizden hiçbir şey kurtulmuyor? Ama karşılığında biraz fedakârlık gerekiyor.”
      “Aşkı sıradan kadınlar yaşar, güzel olanlar kendilerini sergilemek için çalışmaktan aşka zaman bulamazlar.” K.Hepburn