«

»

Eyl 19

“Benim savaşım bitmedi. Şimdi cehaletle savaşım başlıyor.” Mustafa Kemal ATATÜRK

 “Benim savaşım bitmedi. Şimdi cehaletle savaşım başlıyor.” Mustafa Kemal ATATÜRK

Dünyada 750 Milyon okuma yazma bilmeyen insan var 

UNESCO’nun açıkladığı verilere göre dünya üzerinde 750 milyon yetişkin hâlâ okuma-yazma bilmiyor. Bunların üçte ikisi ise kadın!

Okuma yazma bilmemenin kadınlar üzerinde toplumsal açıdan pek çok olumsuz etkisi bulunuyor. Elbette ki bu sorunla bağlantılı olarak sonraki öğretim kademelerinde ve iş hayatında da kadınlar daha az yer alabiliyor.

Raporda son 50 yılda okuryazarlık oranlarının özellikle gençler arasında arttığı belirtiliyor. Türkiye hakkında yer alan bilgi ise, 7 milyon kişinin okuma-yazma bilmediği. Okuma-yazma bilmeyenlerin çoğunluğunu Türkiye’de de kız çocukları ve kadınlar oluşturuyor.

TÜİK Mart 2017 verilerine göre ise, Türkiye’de, 25 ve üzeri yaşta olup okuma-yazma bilmeyen toplam nüfus oranı %5,4 iken; bu oran erkeklerde %1,8 kadınlarda ise %9’dur. Yani okuma-yazma bilmeyen kadın nüfus oranı erkeklerin 5 katı!

Ülkemizde nüfusun büyük çoğunluğunun il ve ilçe merkezlerinde yoğunlaşmış olması, okuma-yazma bilmemeyi kırsal değil kentsel bir sorun olarak karşımıza çıkarmaktadır. Nitekim okuma-yazma bilmeyenlerin yarısı İstanbul, Şanlıurfa, Diyarbakır, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep,Van, Mardin, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Ordu ve Malatya illerinde yaşıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı 2015 Yılı “15 Yaş ve Üzeri Türkiye Okumaz-Yazmazlık Haritası” na göre ülkemizde okuma-yazma bilmeyenlerin %12,03’ü (310 bin 790 kişi) İstanbul’da yaşıyor. Ankara‘da 105 bin 614, İzmir‘de ise 65 bin 573 kişi okuma yazma bilmiyor.

Okuma yazma bilmenin çağdaşlaşmanın bir gerekliliği olduğunu bilen Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti kurduğunda “Benim savaşım bitmedi. Şimdi cehaletle savaşım başlıyor.” diyerek, okuma-yazma oranının yükseltilmesi için çeşitli faaliyetlerde bulunmuştu.

Evet, son 50 yılda “okuyabilenlerin” oranı artmış olabilir fakat “okuyanların” oranı özellikle ülkemiz için hayli düşüktür. TÜİK verilerine göre, günde ortalama 6 saatini TV izlemeye, 3 saatini internete vakit geçirmeye ayıran Türk insanı, kitap okumaya yalnızca 1 dakika ayırıyor. Yani “yılda” sadece 6 saat!

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin 2016 verilerine göre ise, kitap, ihtiyaç listemizde 235. sırada yer alıyor. Türkiye, okuma alışkanlığında da dünyada 86. sırada!

Alıntı:  Fatma Çelik

 

Bir savaştan dönüşte Hz. Muhammed, “Asıl büyük cihad şimdi başlıyor,” demiş. “Nasıl olur efendim?” diyenlere şöyle cevap vermiştir: “Asıl cihad, insanın nefsiyle olan mücadelesidir.” Hz.Muhammed (S.A.V)   (K.Ş)