«

»

Oca 24

Bağımsız Türkiye… Öyle mi?..

Bağımsız Türkiye… Öyle mi?..

Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ülkemizde okulların öğretmen ihtiyacının 117 bin 403 olduğunu açıkladı. Atanamayan öğretmen sayısı ise 400 binden fazla. Bakanlık, sessiz sedasız, Ekim ayının son haftasında 900 Suriyeli öğretmen ataması yaptı. Mesela, bunlardan 6’sı Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi Süleymanşah İlköğretim Okulu’na yapıldı. Bu okulda sınıflarda 20 öğrenciden 10’u Suriyeli 10’u Türk. Türk öğrencilere de Suriyeli öğretmenler ders verecek!.. Bari, müfredatı da Suriye’ye göre ayarlayın da olsun bitsin. Andımız tartışmaları da otomatikman sona erer!.. Danıştay’ın yükünü hafifletirsiniz…

Sınır illerimizde, okullarda Suriyeli öğrenciler yüzünden yaşanan çok tehlikeli olaylar devamlı kulağıma geliyor. Okul müdürleri, “ileride yaşanabilecek büyük olaylar hakkında, özellikle başıboş öğrencilerin çıkardıkları rezaletlerle ilgili devamlı eğitim müdürlüklerini uyarıyoruz, bilgi veriyoruz. Onlar da bize ‘polise başvurun’ diye geri dönüyor” diyor. Peki, ya sonuç!..

Gaziantep’te görev yapan bir okul müdürü söyledi;

“Polise başvurduğumuz zaman. Onlar da bize, ‘bu psikopatları yakaladığımızda ancak çok cüzi miktarda para cezası kesebiliyoruz. Ülkelerine göndermek için sınır kapısına gittiğimizde, kapının öbür tarafına BM masa kurmuş. Sınır dışı etmeye çalıştığımıza soruyor (kendi isteğinizle mi yoksa zorla mı Suriye’ye dönüyorsunuz) diye. Eğer, (zorla gönderiliyoruz) cevabını alırsalar tekrar Türkiye’ye sokuluyorlar’ diye dert yanıyorlar?..”

Bağımsız Türkiye… Öyle mi?..

 

 

Alıntı gazeteler