«

»

May 20

“Babasız bırakmadım”

“Babasız bırakmadım”

Atatürk‘ün vefatından sonra TBMM, İ. İnönü’yü Cumhurbaşkanı seçti. İnönü bu görevi 12 yıl sürdürdü. II. Dünya Savaşı’nda Roosevelt ve Churchill, İnönü’yü savaşa sokmak için çok uğraştı. 1943 yılı başında Adana’da, sonuna doğru da Kahire’de bu konuda görüşmeler yapıldı. Kahire müzakerelerinde Churchill “neden inat ediyor savaşa katılmıyorsunuz?” diye ısrarla sorunca İnönü “Alman panzer tümenleri tamamen motorize ve zırhlı.  Benim askerim yaya, bizim için bu savaşa girmek intihardır. Alman orduları vatanımızı işgal eder” dedi. Churchill; “Ruslar da gelir sizi kurtarır” deyince İnönü “Peki Ruslardan bizi kim kurtaracak?” diye karşılık verdi. Diplomaside kesin başarılı olan İnönü’nün şüphesiz eksikleri, yanlışları da vardır.

Heyhat yıllar geçer 1950 seçimlerini kaybeden İnönü, CHP’nin 27 yıllık iktidarının tek sorumlusu olarak görülür, tenkitler insaf tanımaz, Çankaya’dan kendi köşküne iner. Bu depremi kolay atlatmasının sebebi Mevhibe Hanım’ın desteğidir. İnönü emekli maaşını almak için Ulus’a gider, şuursuz bir grup kendisine sataşır. Paşa, Başbakan Menderes’e durumu kısaca anlatan, can güvenliğinin sağlanmasını isteyen bir telgraf gönderir.

Bir Anadolu seyahatinde Sivas’ta iki kız çocuğu CHP’nin il merkezinde oturan İnönü’nün huzuruna çıkarılır ve ellerindeki kuru deve dikenlerini Paşa’ya verirken “Sen bizi ekmeksiz, şekersiz bıraktın” derler. Paşa gayet sakin “Evet yavrum doğrudur, sizi ekmeksiz, şekersiz bıraktım ama babasız bırakmadım” der.