«

»

Kas 12

Atatürk’ü anlamak

Atatürk’ü anlamak

 

14 Kasım1994’de, “Her 10 Kasım’da yaygara kopartılıyor” diyen Erdoğan Cumhurbaşkanlığı külliyesinde düzenlediği 10 Kasım Atatürk’ü anma toplantısında şunları söyledi:

”Birileri çıkmış biz Atatürk’e Atatürk dedik diye bir sürü senaryolar yazıyor. Adı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ise bizim bunu ifade etmemizden daha doğal ne olabilir. Ruhu faşist, söylemi Marksist çevrelerin tekeline mi bırakacağız. CHP gibi amorf bir partinin Atatürk’ü milletimizden kaçırmasına rıza göstermeyeceğiz’.’

15,5 yıldır söylemlerini takip ettiğimiz Erdoğan’ın çok nadir olarak Atatürk adını kullandığı ve genelde Gazi, Gazi Mustafa Kemal ya da Mustafa Kemal dediğini biliyoruz.

Ahmet Hakan’ın, “AKP bugünlerde Atatürk’e fazlaca değiniyor, bir değişiklik var mı?” diye sormuştu.

İki sarhoş söyleminden Atatürk’e sahip çıkma aşamasına geldiler ise bu da Atatürk’ün huzur içinde yatmasına neden olur demiştim.

Erdoğan’ın, “Milletimizin Gazi’ye hürmeti sonsuzdur. Milletimizin Mustafa’ya saygısında en küçük bir tereddüt yoktur. Milletimizin Kemal’le de en küçük bir sorunu bulunmuyordur. Milletimizin soyadı olarak kendisine verdiği Atatürk konusunda da hiçbir sıkıntısı olmadığını gayet iyi biliyoruz” sözleri AKP’nin 2019’daki Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi çok önemli bir taktik değişikliğidir.

Hedefleri kuşku yok ki Atatürk sevdalısı Türk milletinin oylarını alabilmektir.

15.5 yıl boyunca ihtiyaç duymadıkları Atatürkçü kesim bakalım bu talebe nasıl yanıt verir.

 

Alıntı:  Orhan UĞUROĞLU