«

»

Kas 17

“ATATÜRK DELİ DEĞİL, ZIRDELİNİN TEKİYMİŞ!”

“ATATÜRK DELİ DEĞİL, ZIRDELİNİN TEKİYMİŞ!”

Satılmış- şerefsiz- hain ve alçak ”Mütareke Basınının” önde gidenlerinden olan İngiliz hayranı ve uşağı Refi Cevat Ulunay’ın, Mustafa Kemal Atatürk’le yaptığı ibret dolu konuşma;

Gazeteci Refi Cevat Ulunay, Mustafa Kemal Paşayı Şişli’de ki evinde ziyaret eder. Çanakkale Savaşları üzerine birçok sorular sorar, Mustafa Kemâl Paşanın verdiği cevapları not eder ve ayrılmak üzere ayağa kalktığı zaman, Mustafa Kemal, Ulunay’a “Bir gazeteci olarak, vatan, içine düştüğü bu felaketten nasıl kurtarılır diye bir sual sormanızı isterdim lâkin bu konuda tek bir sorunuz dâhi olmadı” der.

Refi Cevat Ulunay şöyle cevap verir:
“Ben bu vatanın kurtarılmasını mümkün görmediğimden size böyle gereksiz bir sual sormayı hiç düşünmedim. Hem vatan, neyle, hangi askerle, hangi silâhla, hangi parayla kurtulacak? Maalesef paşam, vatan kupkuru bir çölden farksız oldu. Affınıza sığınarak arz edeyim ki, artık bu kupkuru çölde hiçbir hayat belirtisi olmadığı gibi, vatanın kurtulacağına inanmak da fazlaca saflık olur”

Mustafa Kemal Paşa aniden hiddetlenir, kaşlarını çatarak der ki:
Çöl sanılan bu âlemde saklı ve kuvvetli bir hayat vardır.
O, millettir.
O, milletin adı Türk milletidir.
Türk milleti 9 bin yıldır çöl dediğin bu vatanın sahidir.
Eksik olan şey teşkilattır.
Bu teşkilat organize edilebilirse, vatan da, millet de kurtulur.
Bunu böyle bilesiniz Refi Cevat Beyefendi!
Senin gibi düşünenlere de şu an size söylediklerimi söyle!

İngiliz hayranı Refi Cevat Ulunay, matbaaya dönünce arkadaşları ona, ‘’Mustafa Kemâl Paşayla neler konuştunuz anlat bakalım” derler.

İngiliz uşağı Refi Cevat anlatır:
“Şu sıralar Anadolu’ya geçilip, milli direniş harekete geçirilirse, Fransız’ı da, İngiliz’i de, İtalyan’ı da memleketten kovulur, vatan istiklaline kavuşur, millet de esaretten kurtulurmuş diyor Mustafa Kemâl. Bu Mustafa Kemâl denen adam deli değil, zır delinin biriymiş meğer!” 

 

Alıntı. O. Kılıçoğlu