«

»

Eyl 19

ANDİÇMEK(3)

sözcü(5)

ANDİÇMEK(3)

Cumhurbaşkanı göreve başlarken Anayasa’nın 103. maddesine göre Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde aşağıdaki şekilde andiçer :

 CUMHURBAŞKANI ANDI:

Cumhurbaşkanı, görevine başlarken “Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim.”

MHP Genel Başkanı Bahçeli “Erdoğan, artık rutine bağlanmış anayasa suçunu bir kez daha işlemiştir. Dahası cumhurbaşkanı makamının tarafsızlığını darbelemiş, TBMM’de yarın yapacağı yemini peşinen bozmuş ve anlamsızlaştırmıştır. Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa’nın 103. Maddesi’ne göre namus ve şeref üzerine edeceği tarihi yeminin inandırıcılığı ve bağlayıcılığı erkenden buharlaşmış ve budanmıştır. Erdoğan yanlıştadır, gaflettedir, hata üstüne hata yapmakta, çürük tahta üzerinde hamaset nutku atmaktadır.” “Ayan beyan ortadır ki AKP’nin başına vitrin süsü bir genel başkan atanmış, Erdoğan velayet ve vesayeti bu partinin hücrelerine kadar nüfus ve sirayet etmiştir. Bundan böyle AKP’ye genel başkan olacak şahıs kukla başbakan, iradesini çaldırmış, karar alma kabiliyetini devretmiş, zihnini ve basiretini kiralamış bir şahsiyet olarak anılacaktır” dedi.
CHP grup başkan vekili Engin Altay ise “Bu yemin samimi değildir. Yaşanan 13 günden sonra anlamını kaybetmiştir. Bu yemin milletimizin takdir ve tercihini istismar etmektir. Bu yemin bir tek ayak üstü yemini gibidir. İnsanlar yalan söylerken ayağını kaldırır. Eminim başbakan da ayağının birini yerden iki milim de olsa kesmiştir. Bu yemine, yalana takiyeye, şahit olmak istemedik” ifadelerini kullandı.
Gereği yerine getirilecek mi???    YORUM SİZİN!!!

Kaynak: http://www.yazete.com/gundem/bahceliden-erdogana-elestiri-794057.html

Kaynak: https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=chp%20altay%C4%B1n%20ele%C5%9Ftirisi