«

»

Ağu 02

15 yıllık AKP iktidarının siyasi kazanımları!

15 yıllık AKP iktidarının siyasi kazanımları!

 

AKP ve Tayyip Erdoğan iktidarı, Kasım ayında 15 yılını doldurmuş olacak. Bu süre içinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesinden geriye gidildi. Türkiye’nin tarihi birikimi, zamanında İngiliz istihbaratının güdümünde kurulan Mısır’daki İhvanı Müslimin örgütünün ideolojisi uğruna harcandı. Üstelik seçmen kitlelerine “Müslüman Kardeşler enternasyonali” hatta “Hilafet” için çaba sarf ediliyor görüntüsü verilirken, en yakın Müslüman komşularla köprüler atıldı.

Bir ara AKP iktidarı da “komşularla sıfır sorun” politikasını uygular gibi yaptı. Bu politika Suriye, Irak, Ürdün ve Lübnan’ı Türkiye’ye entegre ederken bölgede kalıcı bir barış ortamı tesis ediyordu. Bu bahar havası, ABD, İngiltere ve Fransa’nın önce Libya sonra Suriye’ye müdahalesine destek verilerek havaya uçuruldu.

İsrail ile “one minute tiyatrosu” oynanarak ve son anda AKP’li milletvekillerinin telefon talimatıyla indirildiği Mavi Marmara gemisinin Gazze’ye gönderilmesi gibi “danışıklı gerginlik” politikası takip edilerek İslam dünyasının liderliği elde edilmeye çalışıldı ama bu da saman alevi gibi yanıp söndü.

Erdoğan‘ın görev süresinin 15’inci yılında ise Türkiye’nin barış içinde olduğu komşusu”, Irak’tan ayrılarak bağımsızlık ilan etmek için referandum kararı alan Barzani‘nin federe devletidir! Bir de Bulgaristan var.

Türk egemenliğinde olan 18 adanın ve bütün kayalıkların fiilen devredildiği Yunanistan ise Kıbrıs’taki Türk devletine de son vermek için Türkiye’yi masaya oturtmuş durumdadır.

Türkiye, Suriye, Irak ve Mısır ile kavgalıdır. Erdoğan‘ın aniden “Pers şovenizmi”nden bahsetmesi de İran ile ilişkilerin nereye sürükleneceğini göstermektedir!

***

Erdoğan, 15 Temmuz’u resmi tatil ilan ettiklerini de hatırlatarak, “15 Temmuz’u bir millî gün olarak kutlayacağız” diyor. Türkiye’yi 15 Temmuz’a götüren, Erdoğan‘ın “Allah dedikleri için bunlara müsamaha gösterdik. Aynı menzile giden farklı yollardan biri olarak gördüğümüz bu yapının aslında bambaşka niyetlerin sinsi hesapların aleti, aracı olduğunu uzun süre görmedik, göremedik” diyerek siyasi ve hukuki sorumluluğundan kurtulmak istediği FETÖ’dür!

Hukukta, bilmemek mazeret sayılmaz! Tabii gerçek hukukta!

Kısacası, İstanbul ve çevresindeki bayındırlık hizmetleriyle birlikte 15 yıllık AKP iktidarından geriye, muhalefeti terör örgütleriyle özdeş gösterdikleri için ülke içinde halk; dış politikada ise komşularla Türkiye arasına inşa edilen düşmanlık duvarları kalır!

 

Alıntı: Arslan BULUT